صفر تا صد مطالعه زیست کنکور قسمت اول

در مقاله صفر تا صد زیست کنکور قصد داریم به سوالات زیر به ترتیب پاسخ دهیم:

اصول کلی مطالعه زیست کنکور چیست؟
چگونه زیست را فراموش نکنیم؟
چگونه زیست کنکور را مرور کنیم؟
چگونه زیست کنکور را خلاصه‌ نویسی کنیم؟
روزی چند ساعت زیست بخوانیم؟
برای زیست کنکور از جزوه استفاده کنیم یا کتاب کمک آموزشی؟
زیست ترکیبی چیست؟
بهترین آزمون آزمایشی برای کنکور چیست؟
آیا شرکت در آزمون آنلاین زیست و سایر دروس کنکور برای ما مفید است یا نه؟
زیست را در ترتیب پاسخگویی در دفترچه کنکور، کجا قرار دهیم؟
بودجه بندی سوالات زیست کنکور چگونه است؟ (فعلا برای نظام قدیم!)
آیا منابع زیست نظام قدیم، برای زیست نظام جدید مناسب است؟
ویژگی‌های یک استاد برتر زیست کنکور چیست؟
زیست کنکور را مبحثی بخوانیم یا فصلی؟
آیا در کلاس‌های کنکور زیست شرکت کنیم یا نه؟
بهترین کتاب کمک آموزشی برای زیست کنکور چیست؟

در طی این سال‌ها، یکی از رایج‌ترین سوالاتی که از من پرسیده شد این بود که “زیست کنکور را چگونه بخوانیم”. نحوه مطالعه زیست کنکور جزئیات ظریف خاص خودش را دارد که در ادامه این مقاله بیشتر راجع به آن صحبت خواهم کرد. ولی ابتدا به اصول کلی آن بپردازیم.

برای موفقیت در زیست کنکور یک فرمول کلی برای شما عزیزان درست کردم. فرمولی بسیار ساده ولی در عین حال کاربردی!

برای موفقیت در این درس مهم کافی است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

یادگیری و درک مفاهیم زیست

مطالعه دقیق کتاب درسی زیست

مطالعه دقیق درسنامه کتاب کمک‌آموزشی معتبر

یادگیری تست زنی زیست

حل تست‌ توسط خود شما

شرکت در آزمون‌های آزمایشی

تسلط

حال به ترتیب این گام‌ها را بررسی کنیم:

گام اول: یادگیری و درک مفاهیم زیست:
این گام، اولین و مهمترین گام آموزش شماست. تا زمانی که به درک عمیقی از زیست کنکور نرسید، به هیچ وجه نمی‌توانید در سایر مراحل دیگر مانند تست‌زنی و … موفق شوید. حال سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه به درک درستی از زیست کنکور برسیم؟

برای رسیدن به این هدف راه‌های مختلفی وجود دارد:

شرکت در در کلاس­های حضوری که اگر مدرس شما تراز اول باشد بهترین روش و البته گرانترین روش است. اگر در شهرهای کوچک زندگی می­کنید ممکن است به دبیران درجه یک دسترسی نداشته باشید.

با تلاش خودتان در خانه می­توانید این درس را بخوانید ولی وقت بسیار زیادی از شما تلف خواهد شد و خیلی از مواقع به درک اشتباهی از مطالب می­رسید مخصوصا کسانی که فارغ­ التحصیل رشته­ های غیرتجربی هستند و پس زمینه ­ای از درس زیست شناسی ندارند. بارها این موضوع را تجربه کرده­اید که بعد از تدریس یک درس توسط استاد، یادگیری آن در خانه چقدر ساده­ تر و سریع­تر خواهد شد.

استفاده از فیلم‌های آموزشی مفهومی: این روش شاید کم هزینه‌ترین و پربازده‌ترین روش باشد به شرط آنکه از فیلم‌های آموزشی باکیفیت و مناسب استفاده کنید. یک مزیت مهم این روش این است که وقت شما در رفت و آمد بین کلاس‌ها تلف نمی‌شود و حتی می‌توانید در اوقات پرت خود مانند زمانی که در مترو یا تاکسی هستید هم زیست را فرابگیرید. بسیاری از موسسات مفهوم و حل تست را به صورت مخلوط تدریس می‌کنند که از دید من روش صحیحی نیست. دلیل آن هم این است که ذهن انسان مانند یک قفسه است و اگر مطالب دسته‌بندی شده و به ترتیب در آن جای گیرد بازده یادگیری شما بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

گام دوم: مطالعه دقیق کتاب درسی زیست

در این مرحله شما باید همان مفاهیم را با دقت از روی متن کتاب مطالعه کنید که می‌تواند به شکل‌های مختلف باشد. اولین گام، مطالعه دقیق و خط به خط کتاب درسی است. در مرحله دوم از درسنامه یک کمک آموزشی مناسب استفاده کنید.

گام سوم: مطالعه درسنامه کتاب کمک‌آموزشی

برای فراگیری نکات تکمیلی و توجه بیشتر به جزییات حتما باید از یک درسنامه کتاب کمک‌آموزشی استفاده کنید. یادمان باشد که معلم و یا فیلم مفهومی جزییات ریز را به ما آموزش نمی‌دهد، در غیر این صورت تدریس بسیار طولانی و کسل‌کننده خواهد شد.

توصیه می‌کنم از جزوه استفاده نکنید. دلیل آن را در ادامه مقاله خواهم گفت. این که از چه کتاب کمک‌آموزشی‌ای استفاده کنید هم در ادامه مقاله خواهم گفت.

گام چهارم: یادگیری تست‌زنی زیست

تا قبل از این مرحله شما در حد امتحان نهایی موفق خواهید بود ولی برای زیست کنکور باید مهارت‌های بیشتری را کسب کنید. یکی از مهمترین مهارت‌ها تست زنی است. اما تست زنی را چگونه یاد بگیریم؟

راه اول آزمون و خطاست. یعنی انقدر تست بزنیم تا تا قلق آن را یاد بگیریم. مسلما این روش دو عیب بزرگ دارد؛ یکی اینکه زمان زیادی از ما تلف می‌شود و دوم اینکه ممکن است تمام مهارت‌ها نتوانیم با تجربه به دست آوریم.

راه دوم شرکت در کلاس‌های نکته تست است که یک استاد ماهر به شما راه‌های تست زنی را آموزش می‌دهد. توجه داشته باشید که ترجیحا خود استاد بهتر است رتبه برتر کنکور باشد زیرا مطمئن خواهید شد که در عمل هم تست‌زن ماهری است. اگر استاد شما تراز اول باشد، این روش بهترین و البته گرانترین روش است.

راه سوم تماشای فیلم‌های حل تست است. این روش شاید کم هزینه‌ترین و پربازده‌ترین روش باشد به شرط آنکه از فیلم‌های آموزشی باکیفیت و مناسب استفاده کنید. یک مزیت مهم این روش این است که وقت شما در رفت و آمد بین کلاس‌ها تلف نمی‌شود و حتی می‌توانید در اوقات پرت خود مانند زمانی که در مترو یا تاکسی هستید هم زیست را فرابگیرید.

گام پنجم: حل تست‌ توسط خود شما

همیشه به یاد داشته باشید معلم فقط به شما آموزش می‌دهد ولی به جای شما نمی‌تواند درس بخواند یا تست بزند!!! پس حتما بعد از دیدن فیلم حل تست شما باید خودتان تمرین کنید.

یک کتاب تست مناسب را انتخاب کرده و تست‌های آن را حل کنید. اولویت اول با تست‌های کنکور سراسری است. اولویت بعدی با تست‌های سنجش است و بعد از آن آزمون‌های آزمایشی معتبر مثل قلم‌چی، گزینه دو و گاج است.

توجه داشته باشید که تست‌های تالیفی اولیت آخر شما هستند و معیار مناسبی برای سنجش شما نیستند.

گام ششم: شرکت در آزمون‌های آزمایشی

این مورد را در ادامه مقاله بیشتر توضیح خواهم داد. ولی به طور کلی شرکت در آزمون آزمایشی مهارت شما را در تست‌زنی و مدیریت جلسه افزایش خواهد داد و باعث می‌شود طبق یک برنامه اصولی و منظم زیست خود را مرور کنید.

گام هفتم: تسلط

برای تسلط در زیست باید مرور زیادی داشته باشید. این مورد هم در ادامه مقاله بیشتر توضیح خواهم داد.

بنابراین اصول کلی مطالعه زیست کنکور به ترتیب شامل ۷ گام زیر است:

یادگیری و درک مفاهیم زیست ( پربازده ترین و کم هزیته ترین روش استفاده از فیلم‌های مفهومی است).
مطالعه دقیق کتاب درسی زیست ( استفاده از درسنامه های کمک آموزشی).
مطالعه دقیق درسنامه کتاب کمک‌آموزشی معتبر (کتاب خیلی سبز کتابی مناسب برای نظام جدید و نشر الگو نیز کتابی مناسب برای نظام قدیم میباشد.)
یادگیری تست زنی زیست (پربازده ترین و کم هزیته ترین روش استفاده از فیلم‌های تست زنی است).
حل تست‌ توسط خود شما (تحلیل تستهای کنکور سراسری، قلم‌چی، گزینه و گاج)
شرکت در آزمون‌های آزمایشی ( باعث بالا بردن مهارت تست زنی و مدیریت زمان در جلسه کنکور میشود).
تسلط (با مرور کردن زیاد)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.