بررسی اردوهای مطالعاتی نوروزی

تعطیلات نوروز در میان خیلی از داوطلبان کنکور سراسری به دوران طلایی معروف شده است. در این زمان به این دلیل که کنکوری‌ها کل زمانشان را در منزل سپری می‌کنند طبیعتاً می توانند وقت بیشتری را به مطالعه دروس اختصاص دهند. ایام عید این فرصت را به داوطلبان می دهد که با تمرکز کافی و با آرامش بیشتر دروسی را که در نیم سال اول مطالعه کرده‌اند را برای بار مجدد مرور کنند. این بازه زمانی باعث می شود تا بعد از تعطیلات عید نیز با جدیت بیشتری به ادامه مطالعه دروس پیش دانشگاهی دو بپردازند و پیشرفت چشمگیری در نتایج خود داشته باشند. برای اینکه یک داوطلب کنکوری بتواند مطالعه مفیدی داشته باشد باید در محیطی آرام و مناسب از هر جهت به اجرایی کردن برنامه مطالعاتی خود بپردازند.

طبیعتا عید با تمام رسم و رسوماتی که به دنبال خود خواهد داشت از جمله دید و بازدید اقوام باعث می شود که خانه ها آرامش و سکوت همیشگی را نداشته باشند. به همین دلیل خیلی از موسسات و گروه های آموزشی برای رفع این مشکل اقدام به برگزاری اردو مطالعاتی نوروزی کرده‌اند. در این نوشته سعی کرده‌ایم فواید و معایب شرکت در این اردو های مطالعاتی را خدمت شما مخاطبان سایت محصل ایرانی ارائه دهیم تا با دید بهتری بتوانید انتخاب مناسب تری برای این دوران داشته باشید.

فواید اردو های نوروزی

محیط آرام: فراهم کردن محیط آرام از شرایط اصلی مطالعه مفید و خوب است. محیط مناسب باید فضای آرام با دما و نور مناسب داشته باشد. مسئولان برگزاری یک اردو مطالعاتی نوروزی فراهم کردن این محیط آرام را باید در اولین دستورهای اجرایی خود قرار دهد و سعی کنند به بهترین نحو ممکن این شرایط را فراهم کند.

فضای رقابتی: در اردوهای مطالعاتی اصولا داوطلبانی شرکت می‌کنند که تصمیم جدی برای رشد در روند مطالعاتی خود دارند همین موضوع باعث می شود حس رقابتی بسیار مناسبی برای همه داوطلبانی که در اردو شرکت می کنند ایجاد شود. این حس رقابتی از خسته شدن و مایوس شدن آن ها تا حد بسیار زیادی کم خواهد کرد.

افزایش ساعات مطالعه: یک اردو مطالعاتی خوب از نظر ما می‌بایست ساعات مطالعه هر داوطلب را افزایش دهد. رسیدن ساعت مطالعه داوطلبان به حدود ۱۲ تا ۱۳ ساعت بسیار عالی خواهد بود. وجود مقرراتی مثل ثبت ساعات ورود و خروج این نظم را به داوطلبان می دهد که باید در طول یک روز آن مقدار زمانی را که برای مطالعه دروس در نظر گرفته اند به طور کامل به مطالعه اختصاص دهند و این به نوعی توفیق اجباری برای آن ها خواهد بود.

وجود اساتید و مشاوران مجرب: در طول این دو هفته مطالعه داوطلبان ممکن است از نظر علمی و یا انگیزه برای مطالعه دچار مشکل شوند. اردو هایی که به وسیله اساتید مجرب و یا دانشجویان دانشگاه های برتر و هم چنین مشاورین کاربلد برگزار می شود می تواند این نوع مشکلات را برای داوطلبان حل کند.

معایب اردوهای مطالعاتی نوروزی

توجه بیش از حد به منافع مالی: همیشه در کنار افرادی که شرافت مندانه کار می کنند کسانی هستند که تنها و تنها کسب درآمدهای بالا برایشان اهمیت دارد و در درجه اول الویت برای آن‌هاست و هدفی جز کسب منفعت مالی ندارند. به همین دلیل در انتخاب موسسه ای که برگزارکننده اردو مطالعاتی خوب است دقت زیادی بکنید و درباره ویژگی های این اردوها دو هفته قبل از برگزاری اردو تحقیقات کافی را انجام دهید.

چینش نامناسب داوطلبان: گاهی مشاهده شده است که مسئولان برگزار کننده برای اینکه هزینه کمتری برای مکان اردو بپردازند مجبور می شوند تعداد زیادی از داوطلبان را در اتاق هایی کوچک مستقر کنند که طبیعتا از بازده مطالعاتی داوطلبان کم می کند.

عدم حکم فرما بودن آرامش در مکان اردو: مسئولان برگزارکننده حتما باید در انتخاب مراقبین اردو دقت عمل کافی داشته باشند و افرادی را برای این کار انتخاب کنند که توانایی کنترل محیط را داشته باشند و بتواندد رفت و آمد داوطلبین را به دقت کنترل کنند.

تبصره: با خواندن این مقاله این موضوع برایتان به اشتباه جا نیفتد که حتما می بایست در اردوهای مطالعاتی شرکت کنید. هدف ما از این نوشته این است که شما که حالا تفریحات خود را کنار گذاشته‌اید و تصمیم برای مطالعه گرفتید این دوران برایتان به اندازه کافی مفید باشد که از مهم ترین عواملی که بازده درسی شما را افزایش می دهد مکان مناسب برای مطالعه است. این مکان می تواند هر جایی باشد حتی کتابخانه های بزرگی که خدمات شبانه روزی ارائه می دهند.

برای خودتان جا بیندازید که هیج چیز نباید مانع رسیدن شما به اهدافتان باشد چرا که در صورت نگرفتن نتیجه مطلوب هیچ کس حق را به شما نخواهد داد!

حتی وجدانتان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.