بهترین کتاب های آموزشی شیمی کنکور

بهترین کتاب کمک آموزشی شیمی

روند سوالات کنکور در چند سال گذشته نشان می‌دهد پاسخگویی به سوالات شیمی کنکور بیشتر از قبل دشوار شده است. اگر کنکور های اخیر در درس شیمی بررسی کنید متوجه خواهید شد که سهم سوالات محاسباتی بیشتر از سوالات صرفاً حفظی شده به همین جهت برای اینکه نتیجه قابل قبولی در این درس بگیرید باید با روند کنکور های اخیر همراه شوید و بهترین کتاب کمک آموزشی شیمی را انتخاب کنید. در این مقاله از سایت محصل ایرانی تصمیم گرفته‌ایم کتاب‌هایی که بهترین‌های کنکور هستند را معرفی کنیم.

اولین کتاب کمک آموزشی شیمی: مبتکران

چیزی نمانده تا اسم درس شیمی را بذارند مبتکران! کتاب‌های فوق‌العاده‌ای که بسیاری از کنکوری‌ها را علاقه مند به خواندن درس شیمی کرده. ساختار بی نظیر کتاب و لحن صمیمی مولف بدون اغراق جذابیت خاصی به این کتاب پر طرفدار بخشیده است. روند کلی کتاب به این شکل شروع می شود که تست‌های هر فصل به صورت مبحثی قرار داده می‌شود. در بخش پاسخنامه تشریحی کتاب کادرهای آموزشی بسیار خوبی قرار داده شده که مطالب درسی را حسابی برای شما باز می کند.

تست های این کتاب به این شکل تقسیم بندی شده اند:

تست های بسیار مهم Very Important Test
تست های مربوط به مطالب حفظی کتاب درسی
تست های ویژه ی تکرار بیش تر
تست های ویژه ی نوادگان مندلیف

این تقسیم بندی باعث می شود داوطلبی که از نظر وقت دچار کمبود است بر اساس نیاز خود تست های هر بخش را پاسخ بدهد.

پرسش های چهار گزینه ای این کتاب تست های تالیفی با ایده های خلاقانه و جدید هستند که می تواند نیاز شما برای بررسی تست های هم سطح کنکور های اخیر را بر طرف کند.

شیمی مبتکران سال به سال است و یک جلد برای سال دوم یک جلد برای سال سوم و دو جلد برای پیش دانشگاهی تالیف شده است.

چه افرادی می توانند استفاده کنند؟

نگارش کتاب به نحوی است که با هر سطح علمی می توانید از آن استفاده کنید. شما با داشتن این کتاب تمامی نیازهای خود برای درس شیمی را رفع خواهید کرد.

درس نامه های بی نظیر این کتاب می تواند معلمی باشد برای عزیزانی که به مدرسه نمی روند چرا که زبان شیوای مولف کتاب به قدری عالی است که به هیچ عنوان کمبودی حس نخواهید کرد.

نکات مثبت:

درس نامه های کاربردی و بی نظیر کتاب

تست های فوق العاده قوی با ایده های نو متناسب با کنکور های اخیر

نکات منفی:

حجم بسیار زیاد این کتاب

دومین کتاب کمک آموزشی شیمی: خیلی سبز

خیلی کم پیش می‌آید انتشارات خیلی سبز کتاب با کیفیت پایین تالیف کند. از جدی ترین رقبای شیمی مبتکران همین کتاب‌های خیلی سبز است که از لحاظ روند آموزشی چیزی از مبتکران کم ندارد.

تست های این کتاب ۲ دسته هستند:

سری A و Z

(A) سوالات این سری تست های آموزشی هستند که شما را در یادگیری صحیح مفاهیم درسی کمک خواهد کرد.

(Z) تست های این بخش ایده های نو و جدید دارند. با بررسی سوالات این سری می‌توانید به درصدهای بالاتر فکر کنید.

تست های خیلی سبز از نظر دشواری (به روز بودن با کنکور های اخیر) تقریبا هم سطح شیمی مبتکران است و انتخاب بین این دو کتاب بیشتر به سلیقه شما بر می گردد.

چه افرادی می توانند استفاده کنند؟

شیمی خیلی سبز مثل شیمی مبتکران از نظر درسنامه و تست خوب کار شده و نیاز شما (درس نامه و پرسش های چهار گزینه ای خوب) را بر آورده می کند.

نکات مثبت:

درسنامه کاربردی با بیان شیوا

تست های جدید و خلاقانه در دو سطح آموزشی هم ام با کتاب و تست های قوی

نکات منفی:

در حال حاضر انتشارات خیلی سبز برای شیمی سال دوم دبیرستان کتابی در بازار ندارد و فقط شیمی ۳ ( تک جلد) و شیمی پیش دانشگاهی (دو جلد) را آماده دارد. از این جهت اگر بخواهید برای درس شیمی تمامی سال‌ها را از یک انتشارات تهیه کنید خیلی سبز انتخاب مناسبی نمی‌باشد.

حتما بخوانید: بهترین منابع زیست شناسی

سومین کتاب کمک آموزشی شیمی: نشر الگو

انتشارات نشر الگو دقیقا دست بر روی نیاز کنکوری‌ها گذاشته و مشکلات کتاب‌های دیگر را برطرف کرده است. اکثر کنکوری‌ها از حجم زیاد کتاب های مبتکران گلایه دارند و می‌گویند در یک سال مطالعه این حجم از کتاب ها امکان پذیر نیست. به همین جهت کتاب های نشر الگو در حجم خیلی کم تر وارد بازار شده اند. انتشارات نشر الگو برای درس شیمی دو کتاب دارد: شیمی پایه که شامل شیمی دوم و سوم دبیرستان است و هم چنین شیمی پیش دانشگاهی که مباحث پیش ۱ و ۲ را جمع کرده

 

ویژگی شیمی پیش دانشگاهی نشر الگو:

آزمون تألیفی ۲۰سؤالی از شیمی پیش‌دانشگاهی به سبک کنکورهای جدید
آزمون جامع تألیفی ۳۵ سؤالی، مطابق با سرفصل کنکور سراسری
۶ آزمون با موضوعات خاص، ویژه دوران جمع‌بندی (حفظیات، شکل‌ها، سؤالات شمارشی و سؤال‌های محاسباتی)
خلاصه نکات مهم فصل‌های شیمی پیش‌دانشگاهی، در ابتدای هر فصل
جدول آمار سؤالات کنکور هر فصل به همراه زمان پیشنهادی مناسب، در ابتدای هر آزمون
پاسخ‌های تشریحی و استاندارد، به همراه ارایه نکات کلیدی

 

ویژگی شیمی پایه نشر الگو:

۶۰ آزمون ۲۰ سؤالی تالیفی از شیمی پایه (شیمی ۲ و شیمی ۳) به سبک کنکورهای جدید
خلاصه نکات مهم هر فصل به همراه مطالب حفظی در ابتدای هر فصل
پنج تا شش آزمون از هر فصل شیمی ۲ و شیمی۳
ارائه یک آزمون مجزا از سؤال‌های شمارشی (سبک جدید سؤالات کنکور ۹۴) در هر فصل
یک آزمون مجزا از سؤال‌های محاسباتی (مسأله) در فصل‌های شیمی ۳
جدول توضیح سطح دشواری و زمان پیشنهادی مناسب در ابتدای هر آزمون
پاسخ‌های تشریحی و استاندارد، به همراه ارایه نکات کلیدی
آزمون‌های جامع از شیمی ۲ و شیمی ۳ برای جمع‌بندی نکات

 

چه افرادی می توانند استفاده کنند؟

تست های این کتاب در قالب آزمون قرار داده شده از این نظر اگر سایر کتاب های کمک آموزشی را مطالعه می کنید از این منبع هم می توانید برای سنجش دانش علمی خود در درس شیمی استفاده کنید. این کتاب برای دوستانی که وقت آن چنانی ندارند می تواند بسیار کار آمد باشد. درسنامه های این کتاب به صورت خلاصه نکات در ابتدای فصل آمده است که در کنار جزوه دبیر و کتاب درسی می تواند تکمیل کننده خوبی باشد.

 

نکات مثبت:

حجم کم این کتاب ها از نکاتی است که طرفداران آن را زیاد کرده

آزمون های مختلفی که در این کتاب وجود دارد باعث منحصر به فرد شدن این کتاب شده

نکات منفی:

در این کتاب مفاهیم هر درس شیمی به صورت خلاصه نکات آمده است که همان طور که اسمش مشخص است نمی توان برای آموزش کامل مطالب درسی از آن استفاده کرد. اگر چه استفاده از این کتاب در کنار جزوات استاد و کتاب درسی انتخاب مناسبی است.

بهترین منابع شیمی کنکور نظام جدید

۱- مبتکران
در حال حاضر از بهترین کتاب ها برای درس شیمی کتاب مبتکران است. با مطالعه کامل این کتاب به تسلط کافی در درس شیمی خواهید رسید. هنوز کتاب دوازدهم این انتشارات نیومده و برای هر پایه یک کتاب دوجلدی وجود داره. مطالب این کتاب به صورت زیر تقسیم بندی شده است:

۱- درس و نکته: در پاسخنامه تشریحی این مجموعه، نکته‌های کلیدی و مهم در قالب ایستگاه های درس و نکته برای شما ذکر شده اند که با مطالعه دقیق این ایستگاه‎ها، خیلی دقیق میتونی عمق مطالب کتاب رو درک کنی.

۲- تست های بسیار مهم Very Important Test: این تست ها با دقت و وسواس فراوان انتخاب شده، تست هایی را نشان میدهند که حل اون ها برای شما بسیار حساس، حیاتی و مهم است.

۳- تست های دسا (دومین سطح اهمیت): این تست ها بعد از تست های V.I.T در سطح دوم اهمیت قرار دارند.

۴- طرح آموزشی کارتونی: در این قسمت سعی شده، برخی از مطالب و مفاهیم کلیدی مطرح شده در کتاب درسی رو به زبان کارتونی بیان کنن تا این مطالب و مفاهیم بهتر در ذهن و حافظه ی شما جا بیفتد.

۵- مناظره با دانش آموزان وسؤال های متداول دانش آموزی: یکی از موثرترین روش های آموزشی، روش مباحثه یا مناظره ی علمی است. در این کتاب، گاهی مطالب به صورت یک مبحث و مناظره ی زنده ارایه میشه.

۶- تست های (آسان، متوسط، سخت، خیلی سخت)

فقط گاهی اوقات درسنامه های این کتاب بسیار طولانی میشه و سخن رو به حاشیه میکشونه.

 

2- خیلی سبز

سه جلد داره که برای پایه کلا یک جلد هست ولی برای دوازدهم دو جلد هست که هرکدام نیمی از کتاب رو پوشش میده. درسنامه های جامع و بسیار روانی دارد و وجود بخش هایی به نام شیمی درمانی و هم چنین کادرهای آموزشی متنوع و دقیق باعث شده که دانش آموز به تمامی کتاب مسلط بشه. تستهای خوبی نیز دارد. در کل میشه گفت با مبتکران در یک سطحه و حتی بعضا از اونم بهتره.

 

3- نشر الگو
چهار جلد است چون کتاب دوازدهم آن مثل خیلی سبز دوجلدی است.

پوشش تمام نکات با استفاده از تست‌های کاملاً منطبق بر کتاب درسی،

درس‌نامه‌های کامل برای فهم بهتر مطالب و پاسخ به سوالات کتاب درسی،

سؤال‌های ترکیبی از چند زیرفصل در بین سؤال‌ها و سؤال‌های ترکیبی از کل فصل در انتهای سؤال‌ها،

خلاصه نکات مهم در ابتدای فصل و جمع‌بندی مطالب در انتهای هر درس‌نامه،

تفکیک سؤال‌ها از لحاظ سطح دشواری و مرتب کردن آن‌ها به صورت ساده به سخت،

فصل صفر با عنوان ترفندهای محاسباتی برای حل سریع‌تر محاسبات مسأله‌های شیمی،

سؤال‌های کنکور مرتبط با هر زیر فصل در بین سؤال‌ها و پاسخ‌های کاملا تشریحی به همراه ارائۀ نکات تکمیلی از ویژگیهای این کتاب هست.

مزیت بزرگ آن حجم کمتر آن نسبت به حجم فوق العاده زیاد مبتکران هست درحالی که بازم تمامی مباحث رو پوشش داده و دانش آموز رو به اون حد از تسلط میرسونه که بخواد درصد خوبی رو کسب کنه.

 

4- فار

شامل آزمونهایی طبقه بنده شدی و جامع میشه. این کتب هم مثل نشر الگو ۴ جلد هست. تستهای سختی داره و برای دانش آموزان ضعیف توصیه نمیشه. درسنامه نداره و فقط شامل تسهای چالشی در قالب آزمون میشه. برای بچه هایی که میخوان قبل آزمون آزمایشی از خودشون آزمون بگیرن و سطح بالایی دارن مناسبه.

 

جمع بندی:

برای شیمی بهترین کتاب مبتکران یا خیلی سبز هست که بنا بر علاقه خودتون میتونید یکیش رو انتخاب کنید

نکته پایانی:

وحی منزل نیست که حتما باید از یک کتاب خاص استفاده کنید و در منابع رتبه های برتر هم اختلافاتی وجود داره و همه از یک کتاب نخونده اند ولی ما چیزی رو که بهتر از بقیه منابع هست و بیشتر بچه ها ازش استفاده کرده اند رو معرفی کردیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.