صفر تا صد مطالعه شیمی کنکور قسمت سوم

چگونه شیمی کنکور را مرور کنیم؟

برنامه مرور شما باید بر اساس برنامه راهبردی آزمون آزمایشی باشد. توجه داشته باشید که مرور حفظیات و مسائل شیمی کمی با هم تفاوت دارند.

مرور حفظیات شیمی:

مهمترین منبع برای مرور حفظیات شیمی، کتاب درسی است. اگر شما از جعبه لایتنر استفاده کرده باشید مرور کتاب درسی برای شما از ورق زدن یک روزنامه هم سریع‌تر است! برای مرور بیشتر توصیه می‌کنم از تست‌های سراسری و آزمون‌های آزمایشی معتبر استفاده کنید.

مرور مسائل شیمی:

روش مرور مسائل شیمی بسیار شبیه به فیزیک است! یعنی شما فقط باید به حل تست بپردازید تا ذهن شما به آمادگی قبل برگردد. توصیه می‌کنم از تیپ‌های مختلف استفاده کنید تا ذهن شما آمادگی کاملتری داشته باشد.

روزی چند ساعت شیمی بخوانیم؟

این سوال جواب معینی ندارد بلکه کاملا به وضعیت تحصیلی شما بستگی دارد. مثلا اگر پایه شیمی خوبی دارید نیاز به ساعت مطالعه بالا ندارید.

توصیه میکنم در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنید و با تحلیل کارنامه خود توسط خودتان و یا مشاور کنکورتان، ساعت مطالعه شیمی و سایر دروس را تعیین کنید.

یک نکته بسیار مهم برای افزایش تراز، هم سطح بودن درصدهای شما است. متاسفانه بسیاری از دانش‌آموزان به این موضوع توجه نمی‌کنند و ترازشان افت زیادی می‌کند. توصیه می‌کنم به لینک زیر سر بزنید ویدئوی بسیار مهم راجع به افزایش تراز را حتما تماشا کنید.

بهترین کتاب کمک آموزشی شیمی کنکور

به طور کلی منبعی مناسب است که:

حجم معقول داشته باشد (از کتاب‌های بسیار حجیم پرهیز کنید!)
تست‌های سراسری و آزمون‌های معتبر آزمایشی را جمع‌آوری کرده باشد.
درسنامه‌های کاربردی و با حجم معقول داشته باشد.
پاسخنامه تشریحی کاملا شفاف و روانی برای تست‌ها داشته باشد.
صفحه‌آرایی زیبا و نگارش شیوایی داشته باشد.

توجه داشته باشید که در درس شیمی، کیفیت کتاب‌های کمک‌آموزشی ناشران معتبر کنکوری تقریبا در یک سطح هستند و تفاوت زیادی بین آن‌ها وجود ندارد، پس کتابی را انتخاب کنید که قلم نویسنده آن به سلیقه شما نزدیک‌تر است.

من خودم کتاب شیمی میکروی گاج و نشر الگو را ترجیح می‌دهم ولی تاکید می‌کنم که این سلیقه من است و ممکن است برای شما کتاب دیگری مانند مبتکران یا خیلی سبز جذابتر باشد.

با توجه به سطح سوالات کنکور ۹۸، توصیه می‌کنم از کتاب‌هایی مانند آی کیو گاج که سوالات سختی دارند استفاده نکنید و از کتاب‌هایی استفاده کنید که تست‌های استاندارد و کنکوری دارند.

این نظر شخصی بنده است و معرفی این کتاب‌ها برای من منفعتی ندارد.

اهمیت شیمی در کنکور تجربی

این سوال رو عمدا آخر گذاشتم چون خودم هم خوشم نمیاد که شروع به خوندن یه مقاله کنم که اولش کلی مقدمه چینی کرده و راجع به اهمیتش گفته! دوس دارم سریع جواب سوالمو بگیرم. ولی شمایی که این مقاله رو تا تهش خوندید حتما حوصلتون بیشتر از بقیس، پس یه ذره هم از اهمیت شیمی براتون بگم.

 

در زیر گروه ۱ تجربی (شامل رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، پیراپزشکی و …) بعد از زیست، شیمی با ضریب ۳ مهم‌ترین درس هست. پس برای این درس وقت کافی در نظر بگیرید و به هیچ وجه به درصد پایین در این درس راضی نباشید.

اگر با زیر گروه آشنایی ندارید توصیه می‌کنم حتما به لینک زیر سر بزنید و ویدئوی آن را تا انتها تماشا کنید.

اگر شما هم احساس می‌کنید سوال بسیار مهمی راجع به شیمی کنکور دارید که در این مقاله به آن پرداخته نشده‌است، زیر همین پست، نظر خود را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.