۸ روش تا سحر خیز شدن

خواب آسوده و راحت و بی استرس برای تک تک افراد کره زمین دلچسب و شیرین است اما برای حرفه ای بودن و موفقیت در زمینه فعالیت مورد نظر خود (مثلا کنکور)، باید بسیاری از فاکتور ها رعایت شوند. تحقیقات دانشگاهی به خوبی تاثیرات فراوان سحر خیزی در عمل کرد و بازدهی هر چه بهتر مغز را نشان داده است.

خواب ۱۵ دقیقه آخر در رخت خواب و هنگامی که ساعت موبایلتان زنگ می خورد را کم و بیش تجربه کردید؟

سحر خیز باش تا کامروا شوی ضربالمثل که همه داوطلبان کنکور و دبیرستان و غیره شندی اند

ضرب المثل های بسیاری در خصوص «سحر خیزی» موجود می باشد اما سحر خیز باش تا کامروا شوی یکی از آشنا ترین آنها به گوش هر فردی می باشد.

ببینید دوستان ما نمی خواهیم یک سری حرف های کلیشه ای رو برای شما عزیزان باز گو کنیم بلکه تمام مسئله اینجاست، شما هر چقدر صبح زود تر بیدار شوید، زمان بیشتری برای انجام فعالیت های روز تان خواهید داشت و این یعنی بدون هیچگونه استرس و با برنامه ریزی دقیق می توانید هوشمندانه به اهداف خود نزدیک شوید.

هنگامی که صبح زود بیدار می شوید به راحتی قبل از بیدار شدن دیگر اعضای خانواده پیام های خصوصی خود را چک و اخبار روز را دنبال خواهید کرد و هنگامی که کم کم همه بیدار می شوند شما حداقل نصف کار های روز خود را تمام کردید.

صبح زود بیدار شدن به این معنی نیست که شما حتماٌ به مطالعه دروس سخت بپردازید و یا مدام برای خود فرمول حل کنید بلکه باید ببینید مغزتان با کدام روش در طول روز راحت تراست.

اگر فهمیدید بعد از بیدار شدن مطالعه برای شما بسیار مفید است، آن را ادامه دهید و برعکس اگر انجام کارهای تفریحی برای شما آسان تر بود، چراکه نه آن را انجام دهید.

تحقیقات همزمان به روی دانش آموزان در دانشگاه سانس اوهایو به خوبی نشان می دهد فعالیت مغزی این ۱۰۰ دانش آموز مورد بررسی در هنگامه انجام حداقل نصف فعالیت های روز مره در صبح زود «برنامه ریزی شده»، مغز را در طول روز را با هوشیاری ۴۰ % رو به رو می کند.

خوب اگر تا اینجا متقاعد شدید که صبح بیدار شدن آنچنان هم که فکر می کنید بی معنی و کس کنند نیست، بلکه بعد از انجام ریتمی منظم تبدیل به عادتی دلچسب می شود به ۸ مورد از کاری های که به سحر خیز شدن شما و دانش آموزان منجر می شود می پردازیم.

برای دستیابی به درجه سحر خیز شدن باید ۸ مورد را از شب قبل تا زمان بیدار شدن رعایت کنیم .

۱- پتویی گرم و مناسب روی خود بکشید

بهترین دما برای خوابی دلپسب و شیرین ۱۶ الی ۲۱ درجه سانتی گراد می باشد تحقیقات حاکی در این زمینه نشان می دهد اینکار بدن شما را بسیار ریلکس تر به خواب خواهد برد.

۲- اتاق را تاریک کنید

سعی کنید نور اتاق را تاریک کنید چرا که هورمون های خواب در تاریکی بهتر و با سرعت بیشتر تولید می شوند و این کار شما را راحت تر به خوابی عمیق فرو می برد و در نتیجه صبحی پر انرژی پیش روی شماست.

۳-تلفن را خاموش کنید

موبایلتان را خاموش کنید، خودتان منظورم را می دانید و نیاز به بیشتر باز کردن مثله نیست که روشن بودنش باعث می شود ساعت ها به اخبار بی ارزش و نگاه کردن به عکس و غیره بگذرد و در ضمن تحقیقات نشان داده روشن بودن تلفن همراه در اطراف فرد در حال خواب به شدت در سیستم عصبی فرد تاثیر مستقیم خواهد داشت.

۴- کارهای فردا را الویت بندی کنید

برای با انگیزش شدن بعد از سحر خیز شدن شما باید برای خود در شب قبل اهداف آن روز را که برایتان اهمیت دارد با خود باز گو کنید و تاکید به انجام ان داشته باشید. اینکار شما را از بی برنامگی و اتلاف وقت نجات می دهد.

۵-قبل از خواب یک لیوان شیر بخورید

شیر دارای پروتئین دیر جزب « کازئین » می باشد. در طول شب که بدن شما نیاز به سوخت و ساز برای فعالیت های حیاتی خود دارد و به همین علت شما صبحا احساس ضعف شدید می کنید.به کمک پروتئین موجود در شیر بدن شما سوخت ساز طبیعی خود را به درستی انجام داده و باعث انرژی وشادابی شما خواهد شد.

۶-در رخت خواب مطالعه کنید

سعی کنید هر شب به مدت ۸ دقیقه درسی را مطالعه و برای خود هماند یک داستان تعریف کنید . اینکار باعث می شود مغز شما درک بهتری از دروس داشته باشد.

۷-بالای سرخود لیوان آب داشته باشید

در طول شب بدن نیاز به تشنگی خود را از شما تقاضا می کند اما معمولا با تنبلی شما این نیاز سرکوب می شود پس حتما لیوان آب در کنارتان باشد. خوردن آب باعث جوانی و شادابی بیشتر می شود.

۸- صبحانه شاهانه میل کنید

صبحانه بسیار جداب برای فردا صبح خود تصور کنید اینکار باعث می شود بدن شما انگیزه مضاعفی برای بیدار شدن داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.