راهکاریی ساده برای کاهش غلط در کنکور

چرا باید جواب های اشتباه خود را در آزمون کم کنیم؟

با کاهش غلط ها می تونیم درصد منفی خودمون رو کمتر و حذف کنیم و تراز خودمون رو افزایش بدیم.

افزایش تراز با کاهش اشتباهات :

دانش‌آموزان هر جمعه با توجه به تلاشی که کرده‌اند به امید درصد بیش‌تر و تراز بهتر در جلسه‌ی آزمون حاضر می‌شوند. برای افزایش تراز، روش‌ها و راه‌حل‌های ساده و آسانی وجود دارد که گاهی ممکن است به دلیل سادگی به چشم نیاید.

اگر بخواهید تراز خود را افزایش دهید یکی از روش های متداول آن است که ساعت مطالعه‌ی خود را افزایش دهید ولی یک راه ساده‌تر هم وجود دارد؛ این‌که فقط تعداد پاسخ‌های اشتباه خود را کاهش دهید تا با همان مقدار ساعت مطالعه، نتیجه‌ی بهتری بگیرید.

یکی از مواردی که از رشد تراز دانش‌آموزان جلوگیری می‌کند، عدم مدیریت اشتباهات در سر جلسه‌ی آزمون می‌باشد. لذا کنترل تعداد غلط‌ ها می‌تواند زمینه‌ای جهت حفظ روند رو به رشد دانش‌آموزان را فراهم سازد.

اگر تعداد غلط در آزمون کم شود، تراز شما افزایش می‌یابد.

به این ۳ نکته توجه داشته باشید. این سه مورد یک قانون کلی است:

 • کسانی که تراز ۵۸۰۰ تا ۶۵۰۰ می‌خواهند باید تعداد غلط آن‌ها کم‌تر از ۱۵ تا باشد.
 • کسانی که تراز ۶۵۰۰ تا ۶۹۰۰ می‌خواهند باید کم‌تر از ۸ غلط داشته باشند.
 • کسانی که تراز ۶۹۰۰ تا ۷۵۰۰ می‌خواهند باید تعداد غلط آن‌ها کم‌تر از ۶ یا ۴ تا باشد.

حالا متوجه شده‌اید که تعداد اشتباهات چه‌قدر در تراز شما تأثیر خواهد داشت.

چگونه تعداد پاسخ های غلط را در آزمون کاهش  دهیم؟

در زیر به ۷ راهکار عملی برای کم کردن پاسخ های غلط تو کنکور می پردازیم:

۱- سرعت و عجله ؛ عامل بی دقتی در آزمون

یک دسته از دانش آموزان هستن که سوالاتی رو پاسخ میدن به سوال خوب دقت نمی کنن. یعنی بخاطر اینکه این بچه ها سرعت عملشون بیشتر بشه یعنی میگن ما وقت نداریم، یک سوال رو خیلی سریع مطالعه می کنن و به دقت اون سوال رو بررسی نمی کنن و در دام و تله های تستی میفتن.

حالا یک مثالِ آسون بخوام براتون بزنم این بوده که بچه ها اول سوال رو می خونن، آخر سوال گفته مثلا کدام مورد نیست، همون کدام مورد رو می خونه و دیگه آخرش رو نمی خونه دانش آموز درصورتی که کدام مورد نیست بوده و میره توی اولین گزینه تا می بینه که درسته پاسخ رو همونجا وارد می کنه. پس باید به این نکته دقت داشته باشیم.

۲- خواندن سریع سوالات کنکور :

ما باید ببینیم که تند خوندن باید به چه صورت باشه؟ ما اگر قرار باشه سوالات رو تند بخونیم نهایتا مگه هر سوال چند ثانیه خودنش طول می کشه و با این تند خوندن ما نهایتا چقدر صرفه جویی می کنیم توی سوالات؟ نهایتا ۲ تا ۳ در هر سوال وقت بخریم تا نهایتا ۵ تا سوال رو ما بتونیم بیشتر بخونیم. که اینجوری هم نیست نهایتا ۲-۳ تا سوال میشه. ما این ۲-۳ تا سوال رو بخوایم بیشتر بزنیم آیا ارزشِ این رو داره که تعداد سوالات غلطمون بیشتر بشه؟ خب قطعا خیر.

۳- افزایش دقت هنگام مطالعه سریع سوالات کنکور :

شما باید دقت کنید و اون مهارت رو داشته باشید که در عین حالی که سرعتِ خوندنِ سوالتون بیشتر میشه، سرعتِ بالایی کسب می کنید دقت و مهارتِ خوندنِ سوالتون بالا بره و بدونید طراح سوال ازتون چی خواسته؟

حالا اون مثالی که براتون زدم خیلی مثال ساده ای بود یعنی باید دقت کنید توی سوال مخصوصا در درس زیست شناسی هدف طراح چی بوده؟ و شما بتونید خیلی خوب این رو تحلیل کنید.پس یک قسمت کار این شد که ما بتونیم سوال رو درست بخونیم و به این نکته ها و تله های تستی طراح مد نظرشه دقت کنیم.

۴- اشتباهات هنگام وارد کردن گزینه ها در دروس محاسباتی :

مورد بعدی که ما خیلی از بچه ها توی سوالات غلط پاسخ میدن باز هم برمی گرده به همون عجله کردن. می خوان سرعتِ پاسخشون رو بالا ببرن که معمولا توی درس های ریاضی و فیزیک و محاسباتی رخ میده.

که به یک جواب رسیدن و معمولا جواب ها اینجور هستش که به یک جواب رسیدن جوابش ۲ یا ۳ یا ۱ بوده. حالا توی پاسخ نامه گزینه ی ۱ جوابش دوئه. دانش آموز جواب سوال رو ۱ در آورده و تا گزینه ی یک رو می بینه میره گزینه ی ۱ رو جواب میده. یعنی اشتباه می کنه بین ۱ و ۲٫

این هم یک دسته از سوالات هستش که دانش آموز اشتباه جواب میده که باز هم به همون سرعت عمل برمی گرده. یعنی شما وقتی توی درس های محاسباتی به گزینه ی صحیح رسیدید حتما سعی کنید دور گزینه ی صحیح خط بکشید و مشخص کنید و با دقت این سوال رو جواب بدید.

۵- اشتباه در وارد کردن گزینه ها بصورت یکجا و راهکار آن:

دسته ی دیگه از اشتباهاتی که بچه ها انجام میدن اینه که موقع وارد کردنِ پاسخ نامه اشتباه می کنن. یعنی میان توی دفترچه ی سوالات گزینه رو وارد می کنن بعد میگن یکدفعه ما آخر کار بریم پاسخ هامون رو اعمال کنیم.

حالا زمانی که می خوان گزینه ها رو از دفترچه به پاسخ نامه وارد کنن اشتباه می کنن. این هم باید مد نظرتون باشه که حتما درست چک کنید. وقتی گزینه ای رو توی دفترچه سوالات وارد کردید درست انتقالش بدید و به لحظات آخر اون رو موکول نکنید.

من ترجیحم اینه که شما همون موقع که به پاسخِ سوال رسیدید همون موقع توی پاسخ نامه وارد کنید و این رو موکول نکنید به اینکه دفترچه ی عمومی تموم بشه و من بیام همه ی ۱۰۰ تا سوال عمومی رو انتقال بدم توی پاسخ نامه.

۶- وسواس ؛ عامل بی دقتی در تست زنی :

مورد دیگه که توی پاسخِ اشتباه معمولا بچه ها براشون اتفاق میفته اینه که دانش آموز وقتی سوال رو می خونه بار اول یک گزینه رو می بینه و توی ذهنش میگه خب این گزینه درسته ولی وسواس به خرج میده میگه یکبار دیگه بخونم تا توی تله ی آموزشی گرفتار نشم و گیج میشه و سردرگم میشه میگه نکنه به جای گزینه ی (ب) گزینه ی (ج) درست باشه.

این خیلی شایع هستش یعنی بچه ها متاسفانه دچارش میشن و یکجور وسواسه. یعنی بین گزینه ها شک می کنن. معمولا اون چیزی که صحیح هستش.

چیزی که ما به بچه ها توصیه می کنیم این هست که شما اولین جوابی که توی ذهنتون رسید جواب درست همونه.

بماند که حالاتله ها و طعمه های آموزشی هست ولی اون چیزی که شما توی ذهنوتن می رسه یعنی اگه سوال رو خوب خونده باشید و تله ی آموزشیش هم گرفتار نشده باشید، اون چیزی که توی ذهنتون می رسه گزینه ی درست و پاسخِ درست همونه.

به گزینه ها نگاه نکنید به این شکل که بگید شما سوال رو خوندید جوابش رو بلدید. بدون نگاه کردن به گزینه ها می دونید جواب گزینه ی جیم هستش.

میاید می بینید توی گزینه ها اون چیزی که مدنظرتون بوده هستش ولی بقیه ی گزینه ها رو که شما نگاه می کنید یکدفعه می گید نکنه گزینه ی (ب) درست باشه نکنه گزینه ی الف درست باشه و اینجا شما یکجورهایی سردرگم می شید و می گید نکنه اون درسته و پاسخ می دید و موقع بررسی کردن می بینید که همون چیزی که درست بوده گزینه ی درست و قطعی ما همون گزینه ی (ج) بوده.

پس حتما حتما توجه کنید و این هم مدنظرتون باشه که چیزی که به ذهنتون رسید بعنوان جواب درست معمولا همونه. حالا میگم درصورتی که شما توی تله ی آموزشی و تستی گیر نکرده باشید و سوال رو درست خونده باشید حالا بماند شما یک سوال رو خوندید و به اون تله های تستی گرفتار شدید.

۷- سوالات شک دار بین دو گزینه در آزمون و کنکور:

مورد بعدی سوالاتی هست که شما کلا خوب خوندید و تله های آموزشی هم گرفتار نشدید ولی شک دارید روی دوتا گزینه.

بعضی بچه ها هستند که این رو جواب میدن و میگن حالا ۵۰-۵۰ جواب بدیم. میگن ما ۵۰-۵۰ ها رو جواب بدیم یا جواب ندیم؟ چیکار کنیم؟

این بستگی به تعداد سوالات شک دار در هر درس داره . اون چیزی که مد نظر من هست برای یک درس ما اصلا چیکار کنیم؟

یک سوال رو بخوایم جواب بدیم اگه غلط باشه تعداد سوالات غلطمون بیشتر میشه و اون تاثیر منفیش بیشتر میشه.

۵۰-۵۰ ها رو معمولا نزنید و بذارید برای دور دوم که اگر زمان آوردید توی اون موقع اعمالش کنید. و این باز هم توی سوالاتی که شک دارید معمولا یک گزینه بیشتر می چربه یعنی یک گزینه ۶۰-۴۰ میشه و سعی کنید اونی که شکتون بیشتره بزنید.

شما به عنوان مثال درس ادبیات رو خوندید اون ۵۰-۵۰ ها یا ۶۰-۴۰ ها رو نزدید، زمانش هم تموم شده، حالا می خواید ببینید اون ها رو اعمال کنید یا نه؟ بشمرید سوالات رو.

این تکنیکی هستش که تجربه ثابت کرده و میشه بهش تقریبا اعتماد کرد.

شما به عنوان مثال ۴ تا سوال رو شک دارید، ما این ۴ تا سوال رو اگر با قانون احتمال بخوایم پیش بریم ۴ تا سوال ۵۰-۵۰ هم می گیم. از این ۴ تا سوال اگه ۳ تاش هم غلط باشه و یکیش درست دربیاد این یک درست اون سه تا رو حذف می کنه. یعنی صفر میشه یعنی ما ضرر نکردیم.

این رو طبق قانون احتمال می گم که معمولا از ۴ تا سوال حداقل یکیش از ۵۰-۵۰ درست درمیاد و اینجا اشکالی نداره.

به نظرم من اگر سوالات شک دارتون از ۴ تا باشه یعنی بیشتر از ۳ تا باشه سعی کنید بزنید ولی ۳ تا یا دوتا بود این احتمال که درست دربیاد خیلی کمتر میشه و ممکنه شما مثلا روی دوتا سوال شک دارید ۵۰-۵۰ دوتاش رو بزنید و اشتباه باشه و اون نمره ی منفی ای که اعمال میشه به ضررتون میشه.

سعی کنید اگر تعداد سوال ۴ تا بود حالا تعدادش باز هم بیشتر بود نه ۴-۵ تا بود بزنید معمولا حداقلش اینه که صفر میشه یعنی ۳تا غلط یک درست رو پاک می کنه این ها رو اعمال کنید.

۸- جنگیدن با سوالات سخت:

یکی دیگه از مشکلاتی که بچه ها توی آزمون و کنکور باهاش مواجه هستن کلنجار رفتن بیش از حد با بعضی سوالاست. یعنی بعضی مباحث هست که شاید فک میکنن اون مبحث رو کامل خوندن. تست ازش حل کردن و وقتی به سوالات این مبحث می رسن با خودشون میگن حتما باید این سوالات رو حل کنیم.

حالا اگه این سوال جزء سوالای واقعا سخت اون درس باشه شاید اصلا نباید بهش پاسخ داد. بعضی از بچه ها تو این سوالات گیر می کنن و هی با سوال کلنجار میرن. تا به خودشون میان میفهمن ۵ دقیقه از وقتشون رفته و در آخر هم اون سوال رو اشتباه میزنن.

تو این جور مواقع هم کلی وقت از دست دادی و هم غلط هات تو آزمون زیاد میشه.

پس یه نکته مهم: با سوالات سخت کلنجار نرو…

۹- لاک پشت باشید :

تا حالا شده سر جلسه آزمون ، نفر کناریت رو ببینی که کل پاسخنامه رو پر کرده و استرس بگیری؟ پیش خودت بگی پس چرا پاسخنامه من خیلی جاهاش خالیه؟

نکته مهم اینه که باید لاک پشت باشید. یعنی چی؟ یعنی سرتون تو لاک خودتون باشه. قرار نیست اگه بعضیا تو یه مدت کم پاسخنامه رو کامل پر کردن شما هم این کار رو بکنید. تا حالا شنیدید که میگن…

اگر در کنکور هیچ تستی نزنیم و به هیچ سوالی پاسخ ندیم:

حتما شنیدین که بعضیا میگن فلانی با این رتبه داغونش اگه تو کنکور به هیچ تستی پاسخ نمیداد رتبش خیلی بهتر میشد.

این قضیه داستان خیلی از دانش آموزاست. قرار نیست به همه سوالات در کنکور جواب بدید…

خلاصه و جمبعندی نکات مربوط به کاهش تعداد اشتباهات در آزمون :

پس حالا جمع بندی بخوایم بکنیم که ما چیکار کنیم توی کنکور و آزمون های آزمایشی تعداد سوال غلطمون کم بشه؟

اول درست خوندنِ سواله. تا آخر سوال رو بخونیم، با دقت بخونیم، دنبال تله های آموزشی حتما باشیم. این درمورد خوندن سواله.

سوال رو وقتی به پاسخ آخر رسیدیم درست اعمال کنیم توی پاسخ نامه.

نکته ی دیگه این بود شما اگه قرار باشه سوالا رو بذارید تا آخر جواب بدید توی دفترچه و یکدفعه منتقل کنید احتمال داره تعداد سوالات غلطتون بیشتر بشه. این کار هم انجام ندید. سوالاتی هم که وقتی می خونید اولین جوابی که به ذهنتون رسید معمولا پاسخ درست اونه.

نکته بعدی اینه که نباید با سوالای سخت دست تو آزمون و پنجه نرم کنیم و بخوایم حتما حلشون کنیم.

نکته آخر هم اینکه کار خودمون رو بکنیم و به بقیه کاری نداشته باشیم.

تحلیل آزمون و یافتن اشتباهات مهم تر از خود آزمون :

نکته ی دیگه اینکه حتما حتما بعد از آزمون های آزمایشیتون بررسی کنید. برای این حتما مقاله نحوه تحلیل آزمون را در سایت ما با دقت خونید و نکاتیش رو با دقت یادداشت کنید و بکار بگیرید.

یعنی اینجور نباشه که شما برید سر کنکور آزمایشی و بیای ببینی ۲۰ تا سوال غلط داری؛ وقتی آزمون رو بررسی نکنید، آزمون دادنتون هیچ فایده ای نداشته . حتما آزمون رو بررسی کنید ببینید دلیل اینکه شما غلط پاسخ دادید چی بوده؟

آیا استرس بوده یا همین نکته هایی که گفتم اشتباه کردید یا خوب نخوندید یا اصلا کلا بلد نبودید. اگر بلد نبودید ببینید مشکلتون چی بوده؟ اون فصل رو خوندید یا نه؟ به تعداد کافی تست زدید؟ به نکته های مهمش دقت کردید؟

و بعدا با این کار شما تعداد سوالات بالایی که اشتباه پاسخ می دید به حداقل برسونید و خیلی مهمه بررسی کردن سوالات.

اهمیت یافتن دلائل پاسخ های غلط در آزمون و کنکور :

اینکه بدونید مشکل کار از کجاست خیلی زیاد بهتون کمک میکنه. وقتی می بینید فصل رو کامل خوندید ولی تعداد سوالات غلطتون زیاده. بعد می بینید نه اصلا شما یکجور دیگه فصل رو خوندید به اون صورت که طراح مدنظرش هست و قراره از اون فصل تست گفته بشه شما مطالعه نکردید. و باید برگردید با سبک سوالی که طراح میده و سبک سوالی که نزدیک کنکوره با توجه به اون این درس رو مطالعه کنید و مهارت خودتون رو بالا ببرید.

امیدوارم این وویس براتون مفید بوده باشه و بتونید با این کارهایی که براتون گفتم توی خونه تمرین کنید و تعداد سوالت غلطی که توی جلسه دارید رو به حداقل برسونید. موفق باشید، خدانگهدار.

راهکارهای کاهش بی دقتی در آزمون :

یکی از مشکلات دانش آموزان در آزمون ها بی دقتی است که مشکلات زیادی از قبیل از دست دادن وقت و پاسخ اشتباه به سوال را به وجود می آمورد. در ادامه مطلب راهکارایی را برای کاهش بی دقتی برای شما ارائه دادیم:

 1. لیست بی دقتی های خود را یادداشت کنید.
 2. نوع بی دقتی خود را بیابید. (اشتباه محاسباتی، عدم توجه به صورت سوال و …)
 3. از چرک نویس های کوچک استفاده کنید: چون در آزمون ها فضای کمی برا چرک نویس دارید.
 4. حتما به اندازه کافی بخوابید. (بطور کلی بین ۶ تا ۸ ساعت)
 5. اگر بی دقتی شما بالاست زیاد به زمان و سرعت عمل توجه نکنید. (چون در غیر این صورت تعداد غلط های شما بالا رفته و علاوه بر از دست دادن زمان نمره منفی خواهید گرفت)
 6. بجای اینکه محاسبات را ذهنی انجام دهید از چرک نویس استفاده کنید.
 7. محاسبات خود را کامل انجام دهید و از گزیده نویسی پرهیز کنید.
 8. تعداد تست اموزشی را افزایش دهید.
 9. زیر کلمات کلیدی در سوالات خط بکشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.