برنامه ریزی کنکور به طور صحیح

برنامه ریزی کنکور به طور صحیح

بزار امروز برم بیرون، دیگه از فردا ساعت ۸ صبح شروع می کنم…. کتاب تست شیمی رو هنوز نیورده بزار بیاد از همون لحظه شروع می کنم…. اخه من چند سال از کنکور دور بودم آخه چطوری شروع کنم کتابا تغییر کرده…. پیش بخونم یا پایه دوم و سوم…. خونه شلوغه اعلام کردن هفته بعد کتابخونه بازگشایی میشه من از همون روز استارتمو میزنم…

همه داوطلبان با چنین دست سوالات و بهانه ها آشنایی دارند و سردرگم که چه زمانی و به چه صورتی استارت برای مطالعه کنکور را بزنند. اما دوستان عزیز مهمترین بحث برای شروع اینه که باید هدف خودتونو مشخص کنید و با عزم راسخ به سمتش گام بردارید. باید انقد هدفتون بزرگ باشه که برای رسیدن بهش اشتیاق سوزان داشته باشید. باید وقتی خسته میشی وقتی ترازت افت پیدا می کنه وقتی که یه مدت طولانی رشد تراز نداری به پشت سرت که نگاه می کنی آدم هایی رو میبینی که منتظر شکستت هستند تا بهت بخندند و بگن کوچیکتر از این حرفایی! باید از سره جات پاشی و مثل گلوله به جلو حرکت کنی.

 

برنامه ریزی کنکور : کوتاه مدت و بلند مدت

و اما برنامه ریزی برای کنکور به دو بخش کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود. برنامه ریزی کوتاه مدت شامل برنامه های آزمون های آزمایشی می شود. مثلا برای خواندن و مرور مباحث در آزمون های قلمچی فرصت دو هفته ای و در آزمون های گزینه دو فرصت سه هفته ای دارید. در برنامه ریزی کوتاه مدت دانش آموز هر یک از فصول هر درس رو به چند بخش تقسیم می کند و با کمک مشاور خود تعداد تست هایی که به وسیله آن می تواند به مبحث مورد نظر تسلط پیدا کند رو تعیین می کند و برای آزمون آزمایشی آماده می شود.
اما در این حین برنامه ریزی بلند مدت است که به دانش آموز از لحاظ فکری آرامش می دهد. به این صورت که هر داوطلبی دوست دارد بداند که در کدام فصل از سال و کدام ماه سال کدام مبحث از هر درس را تمام می کند در کدام ماه مرورش می کند. به عنوان مثال در درس عربی توصیه می شود که در تابستان قواعد به طور کامل آموخته شود و از مهرماه مجددا با شروع دوباره آزمون های آزمایشی قواعد برای داوطلب مرور شود و در کنارش تا پایان فصل پاییز داوطلب به مبحث ترجمه نیز احاطه کامل پیدا کند و از بهمن ماه به مرور مجدد و تست زنی بپردازد و در دوران طلایی عید نیز اخرین ضربه را زده و این درس را از نظر آموزش به طور کامل جمع کند و در دوران جمع بندی در خرداد ماه به تست زنی بپردازد و خلاصه ها و نکاتی که در طول سال برداشته است را مرور نماید و اشکالات خود را برطرف نماید. دادن چنین دیدی به داوطلب باعث می شود که از نظر روحی آرامش کامل داشته باشد و با دید باز به مسیر خود ادامه دهد.

برنامه ریزی کنکور ساعت به ساعت

اما بحث دیگری که وجود دارد این است که داوطلب نمی داند چه ساعاتی را باید به مطالعه دروس اختصاصی و عمومی اختصاص دهد. برای هر یک از این دروس چه مقدار تست آموزشی بزند. چه مقدار از وقت خود را صرف تماشای تلوزیون و خواب و خوراک نماید. اول اینکه گفتن این موضوع که مثلا در روز شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۱۱ صبح درس فیزیک مطالعه شود کار غلطی است که متاسفانه کم نیستند مشاورانی که به این صورت برنامه مطالعاتی به داوطلبان می دهند چرا که مثلا در همین درس فیزیک چطور ممکن است در دو ساعت بتوان مبحث بردار را تمام کرد و انتظار داشت داوطلب مبحث حرکت شناسی یا دینامیک را نیز در دو ساعت مطالعه کند. مشاوران باید به مطالب هر فصل اشراف داشته باشند تا بتوانند برنامه ای اصولی و کاربردی به داوطلب ارائه دهند.

در برنامه ریزی کنکور بسیاری از تفریحات بلای جانند !

در مورد بحث تفریحات مانند تلویزیون نگاه کردن و دنبال کردن سریال های مختلف باید بگویم که دانش آموزی که در راه کسب موفقیت اراده محکم و عزم راسخ دارد باید از تفریحات خود تا حد خیلی زیادی بکاهد. یقینا دنبال نکردن سریال های تلوزیونی برای یکسال آسیب آنچنانی به داوطلب وارد نمی کند. با دنبال کردن اینجور چیزها معمولا ذهن خود را مشغول به آن کرده و همش دنبال آن هستید که فلانی چه کرد در فیلم عاشق شد یا نه!
چه بهتر که وقت تلوزیون نگاه کردن را در سایت های علمی به دنبال رفع اشکال درسی و خواندن مطالب مشاوره ای باشیم تا تماشای تلوزیون! شبکه های اجتماعی مختلف هم از این قاعده جدا نیستند. استفاده های بی مورد و وقت تلف کردن های بیهوده در شبکه های اجتماعی حجم عظیمی از وقت آدم را می گیرد. نگذارید زمانی برسد که حسرت وقت هایی را بخورید که بیهوده در شبکه های اجتماعی تلف کردید.

خواب ستون برنامه ریزی کنکور !

حتما با خود می پرسید که چرا از خواب به عنوان ستون برنامه ریزی کنکور نام بردیم؟ باید خدمت شما عرض کنیم که ۶ ساعت خواب در ۲۴ ساعت حتما گنجانده شود چرا که کنکور یک مسیر فرسایشی است که باید در طول این یک سال شاداب و سرحال باشید نه اینکه در یک فصل سال خودتان را در منگنه بزارید و و به اصطلاح “بکوب مطالعه کنید” و در قبالش چند ماه را به خاطر کسالت و بیماری از دست بدهید.

تغذیه مناسب رکن دیگری است که در سال کنکور کمک شایانی به داوطلبان می کند تا آمادگی کامل برای مطالعه دروس داشته باشند در همین راستا قابل ذکر است که وعده صبحانه مهمترین وعده غذایی است که باید بسیار غنی و مقوی باشد. از طرفی شام نباید زیاد و پرحجم باشد چرا که فردایش باید روزی پرکاری را سپری کنید که نیازمند این است که قبراق و سبک و سر حال از رخت خواب خود بلند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.