افت ساعت مطالعه در سال کنکور

از آفت هایی که داوطلبان آزمون سراسری در سال کنکور با آن مواجه می شوند می توان به افت ساعت مطالعه اشاره کرد. داوطلبانی زیادی هستند که چند هفته مطالعه خوبی دارند و در آزمون های آزمایشی نیز تراز های خوبی کسب می کنند اما به دلایل مختلف بعد از مدتی دست و دلشان به سمت مطالعه نمی رود که دلایل آن را در مقاله زیر مورد بررسی قرار می دهیم.
ساعت مطالعه ام کم شده است چکار کنم؟

خواب: در فصل پاییز و زمستان با توجه به فرا رسیدن سرما و به کار انداختن وسایل گرمایشی در منازل داوطلبان تمایل زیادی برای خوابیدن دارند، در فصل بهار نیز برخی داوطلبان هم دچار پرخوابی می شوند. به این داوطلبان توصیه داریم علاوه بر خواب ۶ ساعته شب که نیاز اساسی هر فردی است عصر ها نیز که از مدرسه برمی گردند نیز مقداری استراحت کنند اما توجه داشته باشند که هر چه بیشتر بخوابند سخت تر از رخت خواب بیرون می آیند (خواب خواب می آورد!) بنابراین زمانی در حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به خواب عصرگاهی خود اختصاص بدهند. بعد از بیدار شدن نیز می توانند با مسواک زدن و یا خوردن نوشیدنی های خنک کرختی و حالت کسلی که در اثر خواب در بدن آن ها به وجود می آید را از بین ببرند و با انرژی به مطالعه خود بپردازند.

هیجان: تعدادی از داوطلبان که مطالعه خوبی داشتند و و در آزمون ها نیز شرایط دلخواهی دارند به دلیل هیجان زیاد این حس در آن ها به وجود می آید که به دروس تسلط کافی دارند و دیگر نیاز به مطالعه آن چنانی ندارند!!! این داوطلبان نیز ساعت مطالعه شان کاهش می یابد. ذکر این نکته به داوطلبان ضروری است که آن ها از این هیجان خود باید در جهت مطالعه بیشتر و کسب نتایج درخشان تر بهره بگیرند و به اصطلاح نگذارند باد پشتشان بخورد و از فضای رقابتی و مطالعاتی که داشتند دور بشوند.

جلو نرفتن با برنامه مطالعاتی: هستند افرادی که تا همین لحظه که چیزی در حدود ۵ ماه از فرصت مطالعاتی آن ها گذشته است با برنامه مطالعاتی خوبی به پیش نرفتند و به برنامه ثابتی پایبند نیستند و بی برنامه و سردرگم در مسیر کنکور قدم برمی دارند که چیزی جز بی راهه رفتن نصیب آن ها نمی شود، این افراد در نهایت دچار افت ساعت مطالعه می شوند. قابل توجه این دوستان که اکنون نیز برای شروع مطالعه خود دیر نیست به این عزیزان توصیه داریم که هر چه زودتر با توجه به برنامه ریزی درست و اصولی مطالعه خود را اغاز کنند و در نظر داشته باشند که می توانند با مطالعه اصولی به موفقیت برسند.

نداشتن دفتر برنامه ریزی: از ابتدای شروع سال تحصیلی جدید به همه دوستان توصیه کردیم که ساعات مطاعاتی خود را در دفتر ویژه ای مخصوص این کار ثبت کنند تا با ارزیابی هفتگی این دفتر و تحلیل کارنامه آزمون های آزملایشی خود و تطابق دادن نتایج آن با ساعات مطالعاتی خود در دروس مختلف روند رو به رشدی را در تمامی دروس داشته باشند اما هنوز نیز هستند کسانی که ساعات مطالعاتی خود و هم چنین مقدار تست هایی را که هفتگی بررسی می کنند را ثبت نمی کنند که باعث می شود ساعات مطاعاتی کمی داشته باشند و نتوانند نسبت به هفته های قبلی مطالعاتی خود روند رو به رشدی داشته باشند. پس بهتر است از همین الان اقدام به پر کردن دفتر برنامه ریزی خود کنید و در هر هفته مقداری به ساعت مطالعه خود اضافه کنند که قطعا نتایج خوبی کسب خواهند کرد.

مقایسه بی مورد: داوطلبان زیادی هستند که هنوز به این نتیجه نرسیده اند که تنها ترین رقیب آن ها در مسیر کنکور سراسری خودشان هستند و باید هر هفته سعی کنند نسبت به هفته قبل خود روند مطالعاتی بهتری داشته باشند. این افراد همیشه در حال مقایسه خود با دیگران هستند و با توجه به نتایج درخشان کسانی که خود را با آن ها مقایسه می کنند از مطالعه دلسرد می شوند. این عزیزان باید توجه داشته باشند که ساعات مطالعاتی بالا به صورت اتفاقی به دست نمی آیند و افراد رفته رفته ساعات مطالعه شان افزایش پیدا می کند. به این داوطلبان نیز توصیه داریم از هم اکنون تنها به روند مطالعاتی خود توجه کنند و رقابتی سالم با سایر افراد داشته باشند و از نکات مثبتی که در روند مطالعاتی رقیبان آن ها وجود دارد برای موفقیت خود بهره بگیرند و به موفقیت نزدیک و نزدیک تر شوند.

محیط مطالعاتی: محیطی که داوطلب در آن مطالعه می کند می بایست دارای شرایط مناسب باشد و داوطلب را به سمت مطالعه بیشتر سوق بدهد. کتابخانه محیطی است که همه افرادی که در آن حضور پیدا می کنند تنها هدفشان مطالعه است و این امر باعث می شود داوطلب شوق بیشتری برای مطالعه داشته باشد در سال کنکور توصیه می کنیم که داوطلبان با افرادی معاشرت داشته باشند که در زندگی شان هدف دارند تا آن ها را به مطالعه بیشتر تشویق کنند و در یک فضای رقابتی سالم و به دور از عوامل مخرب مثل حسادت به یکدیگر در راستای رسیدن به اهداف یکدیگر کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.