خواب شب قبل امتحان مهم است

خواب شب قبل امتحان کلید موفقیت در امتحانات است ، باز خوانی حافظه و یادآوری را تقویت کرده و به تمرکز بهتر کمک می کند. همچنین خوابیدن برای به خاطر سپردن ضروری است و اگر شما تمام شب را شب زنده داری کنید ، احتمالا بیشتر مطالبی را که مطالعه کرده اید به یاد نخواهید آورد.

 

خواب شب قبل امتحان مهم است ، اما چگونه می توانیم بخوابیم ؟

برای بهبود کارایی بهتر است ، شب قبل از یک امتحان بزرگ ، ۸ ساعت کامل بخوابید. یا حداقل خواب شب قبل امتحان نباید کمتر از ۶ ساعت باشد. اما اگر خوابتان نبرد چه ؟

خوردن و نوشیدن برای خوابیدن

 1. آخرین غذای خود را ۲ ساعت قبل از خوابیدن میل کنید.

شکمی پر شما را بیدار نگه می دارد. بخصوص هنگامی که برای خواب شب قبل امتحان استرس هم داشته باشید. از غذاهای سنگین ، چرب ، پر کالری یا تند ، قبل از رفتن به تخت خواب پرهیز کنید.

 1. غذایی بخورید که از موادی که به خوابیدن شما کمک می کنند ، غنی باشد.

شاید دیگران از خوردن چیپس و کولا در شب های امتحان لذت ببرند اما شما باید هشیار تر باشید. خوردن غذاهای سالم برای خواب شب قبل امتحان اهمیت زیادی دارد. انواع سالاد ، بادام و گردو ، موز ، غلات کامل ، کربوهیدرات های پیچیده می توانند گزینه های خوبی باشند که به خوابیدن شما کمک می کنند.

 1. نوشیدنی های خواب آور بنوشید.

شیر کم چرب ، چای بابونه ، و چای میوه گل ساعتی نوشیدنی هایی هستند که می توانند به خواب قبل امتحان شما کمک کنند.

 1. از کافئین و سیگار بعد از ظهر اجتناب کنید.

کافئین و سیگار کشیدن می تواند شما را هشیار تر نگه دارد اما در عین حال می تواند ، خواب شب قبل امتحان شما را خراب کند.

 1. در مورد استفاده از قرص های خواب آور احتیاط کنید.
آیا شما به ارتوزومنیا مبتلا هستید؟ با این بیماری جدید و روش بهبود آن آشنا شوید

در صورتی که شما مشکل بی خوابی ندارید و در حالت عادی از قرص های خواب آور استفاده نمی کنید ، برای خواب شب قبل امتحان نیز از آن استفاده نکنید. اثر قرص های آنتی هیستامن می تواند تا ساعت ها بعد از بیداری نیز بصورت گیجی و خواب آلودگی باقی بماند و این برای امتحان شما اصلا خوب نیست.

اضطراب خود را از بین ببرید

 1. نگران داشتن خوابی خوب در طول شب نباشید.

این درست است که خواب شب قبل امتحان بسیار مفید است اما افراد بسیاری می توانند بدون خوابیدن نیز عملکرد خوبی در روز بعد داشته باشند. ضمن این که نگرانی از نخوابیدن خود مانع از به خواب رفتن شما خواهد شد.

 1. همه افکار آزار دهنده خود را در یک دفتر بنویسید.

خواب شب قبل امتحان معمولا با افکار مزاحم خراب می شود. نوشتن افکاری که شما را نگران می کنند همیشه راه خوبی برای متوقف کردن فکر کردن به آن هاست.

 1. افکار خود را داخل یک کشو قرار دهید.

معروف است که ناپلئون بلافاصله پس از رفتن به تخت خواب خوابش می برده است. تکنیکی که او برای خوابیدن به کار می برد این بود که در تصورات خود تمام افکارش را داخل یک کشو می گذاشت و در آن را می بست. پیش از خواب شب قبل امتحان این کار را تست کنید.

 1. روز خود را مرور کنید.

بجای فکر کردن به کارهایی که انجام نداده اید به کارهایی که در طول روز انجام داده و تمام کرده اید فکر کنید تا ذهنتان آرامش پیدا کند.

 1. برای آرام کردن ذهنتان رویا پردازی کنید.

به جایی فکر کنید که دوست دارید آنجا در آرامش استراحت کنید. این کار ذهن شما را برای خواب شب قبل امتحان آرام می کند.

 1. از درمان های گیاهی کمک بگیرید.
گوشی موبایل و خواب راحت چه رابطه ای با یکدیگر دارند؟

ریشه سنبل الطیب ، گل ساعتی و بسیاری گیاهان دیگر خواص آرام بخشی دارند و می توانند به خواب شب قبل امتحان شما کمک کنند.

استفاده از تکنیک های تمدد اعصاب و آرامش یابی

 1. یک حمام یا دوش آب گرم بگیرید.

دوش آب گرم شما را آرام خواهد کرد و ذهن شما را برای خواب شب قبل امتحان آماده می کند.

 1. چشمهایتان را بچرخانید تا آرام شوند.

چشم های شما در طول روز خسته می شوند و این روش به آن ها کمک می کند تا آرامش پیدا کنند. چشم هایتان را در یک جهت چهار بار یا تا زمانی که احساس کنید آرام شده اند بچرخانید و سپس در جهت مخالف این کار را تکرار کنید.

 1. نقاط فشار خوابتان را تحریک کنید.

پشت چانه و دقیقا پشت گوش ها ، نقطه ای است که با لمس آن ، استرس شما کاهش پیدا می کند. با دو انگشت به آرامی آن نقطه را برای ۲۰ دقیقه یا تا زمانی که احساس آرامش پیدا کنید فشار دهید. این کار استرس را برای خواب شب قبل امتحان کاهش می دهد.

 1. کمی از آروماتراپی استفاده کنید.

با یک دستگاه بخار برخی از عصاره های گیاهی را در هوا پخش کنید. معمولا افراد عصاره اسطوخدوس را ترجیح می دهند. و یا می توانید چند قطره از عصاره اسطوخدوس را روی بالش خود بچکانید تا بوی آن به شما در هنگام خواب شب قبل امتحان آرامش دهد.

 1. عضلات خود را یک به یک آرام کنید.

به پشت دراز بکشید. چند نفس عمیق بکشید. پاهای خود را بکشید و سپس رها کنید. بعد پای خود را به سمت زانوی خود بچرخانید و آرام شوید. ساق های خود را فشرده و شل کنید، سپس ران، باسن، پشت، شکم و قفسه سینه را. دست های خود را مشت کنید و سپس رها کنید. زمانی که تمام عضلات خود را به این روش با سفت و شل کردن آرام کردید دیگر برای خواب شب قبل امتحان آماده شده اید.

کتاب خواندن قبل خواب چرا باعث خستگی و خواب آلودگی می شود؟

برای روز امتحان بطور موثر آماده شوید

موارد زیر را قبل از شب امتحان انجام دهید تا استرس نداشته باشید. خواب شب قبل امتحان شما با عادت های همیشگی شما ارتباط مستقیم دارد و عادت های بد شما را به درد سر می اندازد.

 1. عادات خواب خوبی ایجاد کنید.
 2. چرت نزنید.

چرت زدن در نیمروز اگر بیش از نیم ساعت باشد می تواند خواب شب شما را تحت تاثیر قرار دهد. بخصوص خواب شب قبل امتحان خودتان را با چرت نیمروز به خطر می اندازید.

 1. یک برنامه برای شروع زودتر مطالعه و درس خواندن تنظیم کنید.

شب امتحانی نباشید و خواب شب قبل امتحان خودتان را خراب نکنید.

 1. پشت میز یا در کتابخانه درس بخوانید نه داخل تخت خواب.
 2. در زمان صحیح مطالعه کنید.
 3. ورزش کنید.
 4. برای ایجاد محیط خوابی مناسب به خودتان وقت بدهید.

بلافاصله پس از مطالعه داخل تخت خواب نروید. بلکه به خودتان برای آماده کردن محیط خواب زمان بدهید. قبل از خواب تلویزیون تماشا نکنید و به گوشی موبایل نگاه نکنید. همه چیز را برای خواب شب قبل امتحان آماده کنید سپس با خیال آسوده به تختخواب بروید.

 1. زود بخوابید و زود هم بیدار شده و از تخت خوابتان بیرون بیائید.

خودتان را به زود خوابیدن و سحرخیز بودن عادت دهید. خواب شب قبل امتحان شما کاملا تحت تاثیر عادات خواب روزمره شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.