نظام جدید شرکت کنیم یا نظام قدیم ؟ مسئله این هست!

سوال بزرگی که این روز ها ذهن خیلی از شما کنکوری های سال ۹۹ رو به خودش مشغول کرده این هست که در کنکور سال ۹۹ در کنکور چه نظامی شرکت کنند. نظام جدید و یا قدیم؟!

این مبحث از اون جایی شروع شد که در کنکور سال ۹۸ برای اولین بار کنکور سراسری در دو قالب نظام جدید و قدیم برگزار شد. اکثر قریب به اتفاق کنکوری ها این عقیده رو داشتن که سوالات کنکور نظام جدید نسب به نظام قدیم از سطح خیلی ساده تری برخوردار بوده و داوطلب های نظام قدیم برای کنکور روز سخت تری رو تجربه کردن. بعد از آزمون و با توجه به تحلیل هایی که اغلب دبیر های نامی کشور داشتن، بر این باور که نظام جدید سوالات ساده تری داشته مهر تایید زدن. بعد از این اتفاق جامعه آموزشی کشور شاهد فراخوان ها و اعتراض هایی از سوی داوطلبین کنکور بود که باید در کنکور ۹۹ این حق رو به همه افراد داد که خودشون انتخاب کنن که در کدوم آزمون شرکت کنن و نظام جدید و یا قدیم بودن رو خود داوطلب بتواند تعیین کند.

بلاخره این اعتراض ها جواب داد و در تاریخ ۵ مرداد سال ۹۸ دکتر کدخدایی رئیس سازمان سنجش این خبر رو داد که مانعی برای این انتخاب از سوی داوطب ها وجود نداره و هر داوطلب میتونه در هر نظامی که دوست داره ( جدید و یا قدیم ) در آزمون سراسری سال ۹۹ شرکت کند.

بعد از این خبر مثبت که از سوی سازمان سنجش کشور منتشر شد خیلی از داوطلب های نظام قدیم دچار شک و تردید شدن که بالاخره صلاح ما بر چه چیزی است. آیا نظام جدید شرکت کنیم و با درس ها و نگارش های جدید رو به رو بشیم و یا طبق روال سابق بر این همان درس های نظام قدیم رو که تسلط به نسبت بهتری داریم رو مطالعه کنیم و خودمون رو برای شرکت در کنکور سال ۹۹ آماده کنیم.
اما برای جواب این سوال اجازه بدید داوطلب های متقاضی برای شرکت در کنکور سال ۹۹ رو تقسیم بندی کنیم.
کنکوری های سال ۹۸ که امسال برای دومین مرتبه در کنکور شرکت میکنن و کنکوری اولی های سال ۹۹

گروهی از داوطلب ها به خودی خود جزو داوطلب های نظام جدید محسوب میشن و درس های سال های دهم، یازدهم و دوازدهم رو در طول این سال ها مطالعه کردن. تکلیف این گروه مشخص هست و طبیعی است که این افراد باید در زمره گروهی باشن که در کنکور نظام جدید شرکت میکنن.

فارغ التحصیلان نظام قدیم که نهایت ۳ تا ۴ سال از کنکور دور بودن

عده دیگه ای از افراد نهایت ۳ تا ۴ سالی هست که پشت کنکور هستن و درس های نظام قدیم رو ( یعنی ذوم، سوم و چهارم دبیرستان) رو در طول این سال ها مطالعه کردن. شما عزیزان تا به الان هر چقدر هم که ضعیف کار کرده باشید باز هم تسلط فوق العاده بهتری به مطالب نظام قدیم نسبت به نظام جدید دارید و از طرفی در طول این سال ها در آزمون های آزمایشی که محتوایش مربوط به نظام قدیم هست شرکت کردید و منابع شما هم برای درس های همین نظام هست. توصیه ما به شما دوستان این هست که به ساده بودن سوالات مطرح شده برای نظام جدید در کنکور سال ۹۸ توجه نکنید و امسال هم همان مباحث نظام قدیم رو که تسلط خیلی بهتری دارید رو بخونید و سعی کنید با آمادگی دو چندان برای کنکور سال ۹۹ آماده بشید.

نکته خیلی مهمی که باید به اون توجه کنید این هست که در کنکور سال ۹۸ از مباحث مشترکی که بین نظام قدیم و جدید بود تست های زیادی رو مشاهده کردیم. این مطلب به ما این موضوع رو نشان میده که برای کنکور سال ۹۹ هم باید منتظر چنین اتفاقی باشیم. بنابراین حتما این موضوعات مشترک رو پیدا کنید و زمان خوبی برای مطالعه و تست زنی این مباحث اختصاص بدید. مطمئن باشید با این کار روز فوق العاده خوبی رو سر جلسه کنکور تجربه خواهید کرد.

فارغ التحصیلانی که چندین سال از کنکور دور بودن

اما به شما دوستانی که با چندین سال وقفه مجددا قصد شرکت در کنکور دارید و چند سالی هست از فضای کتاب و کنکور دور بودید پیشنهاد میکنیم که در کنکور سال ۹۹ خودتون رو برای نظام جدید آماده کنید. این توصیه ما هم دلیلی داره. تا به این جای کار تنها چیزی که مشخص شده این هست که کنکور سال ۹۹ به دو صورت نظام جدید و قدیم برگزار میشه و برای کنکور سال ۱۴۰۰ هیچ موضوعی مشخص نیست و احتمال این وجود داره که کنکور دو سال بعد فقط برای نظام جدید باشه و دیگه خبری از نظام قدیم نباشه. شما با مطالعه کتاب و منابع کنکور نظام جدید این شانس رو برای خودتون قائل خواهید بود که برای سال های بعد هم مجددا در کنکور سراسری شرکت کنید.

سخن پایانی

دوست عزیز با توجه به تمامی دل نگرانی ها و سوالاتی که شما داشتید قصد کردیم که این مقاله رو برای شما تنظیم کنیم و توصیه های لازم رو برای داشتن بهترین عملکرد به شما ارائه بدیم. مهم تر از همه این توصیه ها این هست که اگر شما خیلی خوب و پیوسته طبق یک برنامه ریزی اصولی و استاندارد جلو برید به بهترین ها خواهید رسید و تست سخت و ساده برای شما معنی نخواهد داشت، چرا که برای رو به رو شدن با هر چیزی در روز کنکور آماده هستید. همه مواردی که گفتیم در حد پیشنهاد هست، تصمیم نهایی رو با توجه به شرایط خودتون بگیرید. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.