نحوه مطالعه دروس برای کنکور سراسری

نحوه مطالعه دروس و یادگیری آن به صورت کامل دارای مراحلی است که در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

برای یادگیری دروس مختلف توصیه می شود قبل از رفتن به کلاس مطالب فصل مربوطه را بطور روزنامه وار مطالعه کنید چرا که به یادگیری هر چه بهتر شما کمک می کند. در سر کلاس درس و در هنگام تدریس استاد تمام تمرکز خود را روی کلاس بگزارید و مطالب را سر کلاس یاد بگیرید و حتما در صورت وجود اشکال از دبیر خود رفع اشکال کنید. یادگرفتن دروس در سر کلاس باعث می شود که در منزل مجددا به بحث یادگیری نپردازید و مستقیما به حل کردن مساعل و تیپ تست های گوناگون بپردازید و یادگیری خود را کامل کنید. خصوصا در دروس ریاضی و فیزیک که حل کردن تست های گوناگون به یادگیری هر چه بهتر شما کمک می کند.

اگر دانش آموز هستید حتما در منزل درس هر روز را همان روز مطالعه کنید و توصیه اکید می شود که به امر خلاصه کردن از همان ابتدای سال تحصیلی بپردازید. بعد از چند روز مطالبی که خلاصه کرده اید را مجددا مرور کنید و تست هایی که نشان دار کرده اید را مجددا حل نمایید که درس برایتان مرور شود. اگر دروسی که مطالعه می کنید پیش نیاز هایی از دروس پایه دارد حتما به صورت ترکیبی مطالعه کنید و همه جنبه هایی که احتمال طرح سوال از آن می رود را برای خود تمرین کنید.

علاوه بر خلاصه نویسی که باعث افزایش تمرکز شما می شود خط کشیدن زیر مطالب مهم و یا مارکر کردن انها نیز کمک زیادی به شما خواهد کرد. از حاشیه نویسی مطالب مهم و کلیدی پاراگراف های کتاب درسی در حاشیه کتاب ها نیز غافل نشوید.

بهتر است در کنار کتاب درسی برای هر درس یک کتاب کمک آموزشی در نظر بگیرید و تست های آن را چند مرتبه حل کنید و در صورت نیاز کتاب های کمک آموزشی دیگری انتخاب کنید.

توصیه می شود در بین ساعات مطالعاتی روزانه خود ساعاتی را برای استراحت در نظر بگیرید. در ساعات مطالعاتی روزانه خود هم از دروس اختصاصی و هم از دروس عمومی بگنجانید. از وقت های مرده خود نهایت بهره را ببرید. بهتر است زمان از منزل رفتن به مدرسه و از مدرسه تا منزل و حتی زنگ های تفریح بین کلاس ها را به خواندن دروس عمومی بپردازید.

اگر فصلی که تصمیم دارید مطالعه کنید درس حجیمی است بهتر است هر روز چند سر فصل را مطالعه کنید که باعث می شود خیلی عمیق تر مطالعه کنید و اصرار نداشته باشید که در یک روز حتما باید فصل مربوطه مطالعه شود.

برای تکرار هر چه بیشتر لغات ادبیات فارسی و یا مبحث تاریخ ادبیات می توانید صدای خودتان در هنگام خواندن لغات ضبط کنید و در هنگام خواب در رخت خواب گوش کنید.

حتما به کمک مشاور خود مشخص کنید که مباحث مختلف کنکور را برای چه زمانی تمام می کنید. گرفتن برنامه ی بلند مدت و کوتاه مدت کمک بسیاری به شما خواهد کرد. داوطلب باید بداند که فلان مبحث از فلان درس را در چه زمانی از سال مطالعه می کند و خلاصه بر می دارد چه زمانی تست آموزشی و چه زمانی تست آزمونی می زند. در چه روز هایی خلاصه هایی که برداشته است را مرور می نماید و چه زمانی جمع بندی نهایی را برای مبحث مربوطه انجام می دهد..

بهتر است در دفتری ساعات مطالعه دروس اختصاصی و عمومی را یادداشت کنید تا هر هفته به ساعات مطالعاتی خود بیافزایید. همچنین تعداد تست هایی که برای دروس اختصاصی و عمومی می زنید را نیز یادداشت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.