بهترین کتاب ها و منابع زیست کنکور

این روزها شنیدن کلمه زیست شناسی برای کنکوری‌ها حجم زیادی از درس و سوالات سخت را تداعی می‌کند. البته طبیعی است که زیست شناسی با بالاترین تاثیر در کنکور تجربی دغدغه بسیاری از دانش آموزان این رشته پرطرفدار شود. برای اینکه از پس زیست شناسی بربیایید باید فاکتورهای موفقیت در این درس را داشته باشید. یکی از این فاکتورها داشتن بهترین منابع زیست شناسی کنکور است. مطمئنن داشتن منابع عالی برای یادگیری و تست زنی در درس زیست شناسی می‌تواند تا حد زیادی به شما در راه کسب درصد بالا کمک کند. در این نوشته سایت محصل ایرانی به طور اختصاصی به بررسی بهترین منابع زیست شناسی کنکور می‌پردازیم. امیدواریم بتوانید بهترین انتخاب را متناسب با شرایطتان داشته باشید.

بهترین منابع زیست شناسی

زیست جامع گاج (نظام قدیم)

اگر از شما سوال پرسیده شود نزدیک‌ترین سوالات به سبک امروزی کنکور را از کجا پیدا کنیم چه جوابی ‌می‌دهید؟ جواب شما را نمی‌دانم! اما آیا فکر نمی‌کنید نزدیک‌ترین سوالات به کنکور همان تست‌های سال‌های اخیر کنکور باشد؟ کتاب زیست شناسی جامع گاج به خوبی سوالات کنکور را چه داخل و چه خارج از کشور پوشش داده و همچنین سوالات آزمون‌های سنجش را هم در خود جای داده است.

ویژگی‌های کتاب:

تمام مباحث سال دوم، سوم و پیش دانشگاهی در دو جلد (پرسشنامه و پاسخنامه) نگاشته شده است.
سه نوع تست در این کتاب دیده می‌شود نوع اول «میکرو طبقه بندی» که بر اساس تیترها و خط به خط کتاب درسی دسته بندی شدند. نوع دوم «آنچه تاکنون خوانده ایم» که این نوع تست ها به این صورت هستند که مطالب ترکیبی هر درس رو با درس‌های قبل مورد پرسش قرار می‌دهند. نوع سوم تست‌‌ها «آنچه از این پس خواهیم خواند» هستند که این نوع تست‌ها، ترکیبی از کل نکات کتاب‌های دوم ، سوم و پیش دانشگاهی هستند و سوالات سخت‌تری را شامل می‌شوند.
این کتاب درسنامه ندارد و در قسمت پاسخ تشریحی نکاتی را به صورت کادرهای آبی رنگ آورده است
تاکید بر نکات کلیدی، مفهومی و پرکاربرد در قالب کادرهای آبی رنگ مناسب برای آموزش و جمع بندی

پاسخنامه کامل همراه با شرح درستی یا نادرستی هر گزینه

سوالات کنکور و سوالات سنجش به خوبی پوشش داده شده و همچنین از سوالات تالیفی هم به اندازه کافی استفاده شده
اکثر سوالات از گزینه‌های طولانی برخوردار بوده و متناسب با سطح دشواری کنکور سال‌های اخیر هستند
اغلب تست‌های کتاب استاندارد بوده و فرمت‌های مختلف سوالات کنکور (تست‌های شمارشی، همانند و برخلاف، به جز،، می‌توان گفت و نمی‌توان گفت) ا پوشش می‌دهند .

 

برای چه کسانی مناسب است؟

اگر سطح درسی‌تان در زیست شناسی متوسط رو به ضعیف است و در آزمون‌های آزمایشی به زحمت درصدتان به ۵۰ می‌رسد، این کتاب مناسب شماست.

این کتاب را به افرادی که سطح درسی‌شان در زیست‌شناسی پایین است و تازه می‌خواهند مطالعه را شروع کنند، توصیه می‌کنیم.

زیست‌شناسی الگو (نظام قدیم)

شاید تا مدتی پیش این کتاب قهرمان کتاب‌های کمک آموزشی بود و با اختلاف بهترین منبع به شمار می‌رفت اما امروزه با ورود کتاب‌های جدید به بازار دیگر آن محبوبیت قبلی خود را ندارد. زیست نشر الگو هنوز هم کتاب با کیفیتی است و جزو بهترین منابع زیست شناسی کنکور به شمار می‌رود، به خیلی از دانش آموزان استفاده از این کتاب را توصیه می‌کنم.

ویژگی‌های کتاب:

این کتاب پایه به پایه هست، کتاب دوم، سوم و پیش دانشگاهی جدا هستند.
دارای سوالات زیست ترکیبی متناسب با سوالات کنکور سراسری
شاید بتوان از این کتاب به عنوان جامع‌ترین کتاب تست از نظر وجود سؤالات سال‌های اخیر کنکور، آزمون سنجش، گزینه دو و تألیفی نام برد
کتاب چندین هزار تست درس به درس و مبحث‌بندی برای هر درس را پوشش می‌دهد
درسنامه و ایستگاه‌های درسی در کتاب گنجانده شده که تقریباً همان متن کتاب زیست شناسی است
در این به خوبی به نکات تمامی شکل‌های کتاب درسی اشاره شده

برای چه کسانی مناسب است؟

تقریبا همه داوطلبان با هر سطحی می‌توانند از این کتاب استفاده کنند. اگر نیاز به آموزش دارید و حل تست‌های فراوان با سبک کنکورهای جدید دغدغه شماست این کتاب مناسب وضعیتتان است.

زیست iQ گاج (نظام قدیم)

نسل سوالات به اصطلاح آبکی در زیست شناسی کنکور منقرض شده است. سوالات کوتاه پاسخ و به قول خودمان « فندقی» که با خواندن سطحی کتاب هم می‌شد به آن‌ها جواب درست داد. بررسی تست‌های زیست کنکور چند سال اخیر نشان می‌دهد که هر ساله سوالات نسبت به سال قبلشان سخت تر طراحی می‌شوند و این روند همچنان ادامه دارد . این موضوع اهمیت استفاده از یک منبع در حد و اندازه زیست کنکور را بیشتر از قبل می‌کند. کتاب زیست آی کیو به خوبی نیاز به یک منبع حرفه‌ای و هم سطح کنکور را برطرف کرده است. پیشنهاد می‌کنم مقاله چگونه زیست را ۱۰۰ بزنیم را در سایت محصل ایرانی مطالعه کنید.

ویژگی‌های زیست IQ چیست؟

اگر شما هم از سوالاتی که شما را به چالش نمی‌کشد و مثل آب خوردن به آن‌ها پاسخ می‌دهید، خسته شده‌اید. تست‌های مطرح شده در کتاب ‌آی کیو گاج می‌تواند شما را وادار به درگیری ذهنی با صورت سوال و گزینه‌هایش کند. از ویژگی‌های کلی این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کتاب دو جلدی است، یک جلد سوال و یک جلد پاسخنامه تشریحی .
با سوالاتش شما را به چالش می‌کشد و نکات مهمی را به شما آموزش می‌دهد.
۸۵ درصد سوالات این کتاب تالیفی و باقی سوالات از کنکورهای سراسری هستند.
از همه نکات کتاب درسی برای تالیف تست‌ها استفاده شده
تقریباً در هر گزینه سوالات یک یا چندین نکته یادآوری و مرور می‌شود.
درسنامه ندارد، تست محور است و بانک تست متنوع تر و دشواری را شامل می‌شود
سوالات کتاب جامع و فراگیر و منطبق با حال و هوای چند سال اخیر کنکور است.
تست های ترکیبی هر فصل به رنگ مشکی مشخص شده‌اند
پاسخنامه جامع و بسیار خوبی دارد، تک تک گزینه‌های هر سوال را بررسی کرده و گزینه‌های نادرست به طور کامل تشریح شده
داخل پاسخ‌های تشریحی، نکات مهم و نکات ترکیبی داخل کادرهای رنگی آورده شده
جداول مقایسه‌ای و غنی از نکات مهم در میان پاسخ‌های تشریحی وجود دارد
ضمیمه آی کیو پلاس که شمال سوالات دشوارتر و بالاتر از سطح کتاب درسی است در پایان هر فصل قرار داده شده
این کتاب برای آموزش نکات کتاب خط به خط کتاب درسی که از دید شما پنهان مانده نوشته شده و نمی‌تواند معیار سنجش دانش شما باشد. نباید به این کتاب دید سنجشی داشته باشید بلکه هدف آموزش و یادگیری شماست.

برای چه کسانی مناسب است؟

از نظر ما کتاب آیکیو برای کسانی مناسب است که مفهوم مطالب کتاب زیست شناسی را فهمیده‌اند و به دنبال سوالاتی هستند تا به آن‌ها ایده‌های جدید بدهد و به چالش پاسخگویی دعوتشان کند. سطح تست‌های کتاب بالاست و به کسانی توصیه می‌شود که در درس زیست شناسی وضعیتشان متوسط یا قوی است. این کتاب را به کسانی توصیه می‌کنیم که مفهوم درس را تا حد زیادی یاد گرفته و به درصدهای بالای ۸۰ فکر می‌کنند. برای کسانی که در زیست شناسی ضعیف هستند و نیاز به یادگیری کامل مطالب درسی و مفاهیم دارند توصیه نمی‌شود.

زیست خیلی سبز (نظام قدیم)

استراتژی کلی در کتاب زیست شناسی خیلی سبز به این شکل است که یک فصل با تست‌های مربوط به آن شروع می‌شود و در پایان تست‌ها قسمت پاسخنامه تشریحی کتاب قرار دارد. در قسمت پاسخنامه تشریحی کادرهای آموزشی قرار داده شده و در آن مطالب کتاب درسی را باز کرده و مفهوم اصلی کتاب را آن طور که باید در اختیار مخاطب قرار می‌دهد و یک مطلب را از تمامی جهات ممکن مورد بررسی قرار می‌دهد.

ویژگی‌های کتاب:

درسنامه: همان طور که گفتیم در بخش پاسخ نامه تشریحی کتاب قرار دارد. این درسنامه‌ نسبت به کتابی مثل نشر الگو کامل تر است و بیشتر می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. از طرفی نسبت به کتاب‌های فاگوزیست که با محوریت آموزش هستند، حجم کمتری دارد و برای کسی که با مشکل وقت روبرو هست بیشتر به کار خواهد آمد.
در درسنامه‌ها نکات ترکیبی با سایر فصول آورده شده و شکل‌های مناسبی که برای فهماندن هر چه بیشتر مباحث کمک می‌کند نیز بخش دیگری از درسنامه‌های این کتاب است.

تست‌های کتاب خیلی سبز سال دوم و سوم دبیرستان: تست های این دو کتاب خیلی سبز اخیراً به روز شده و مطابق با کنکورهای سال‌های اخیر است. قبل از این تست‌های کتاب‌های خیلی سبز جوابگوی کنکورهای پیچیده امروزی نبود و آن طور که باید و شاید داوطلب را به چالش نمی‌کشید.

تست‌های کتاب خیلی سبز پیش ۱ و ۲: تست های این دو کتاب که برای مقطع پیش دانشگاهی هستند هم چندان به روز نشده است و اصلاً گرایشی به سوالات سال‌های اخیر کنکور ندارند. در این کتاب‌ها شاهد تست‌های دشوار و با جملات طولانی و یا دام آموزشی درست و حسابی نیستیم. تست‌های کتاب‌هایی مثل نشر الگو و یا آی کیو گاج سطح بالاتری نسبت به این کتاب دارند و نزدیک تر به سوالات امروزی کنکور هستند.

 

فاگوزیست (نظام قدیم)

کتاب‌های فاگوزیست که جزو بهترین منابع زیست شناسی به شمار می‌روند، با محوریت آموزش تالیف شده‌اند. در این کتاب سعی شده است تا مباحث مختلف و مفاهیم کتاب‌های درسی زیست شناسی را برای مخاطبان به صورت گسترده آموزش داده شود. به تمامی ریزه کاری‌های هر مبحث توجه ویژه‌ای شده و از تصاویر خوبی که برای بیان هر چه بهتر مطالب آورده شده نباید غافل شد.

ویژگی‌های کتاب:

مطالعه کتابی مثل فاگوزیست که رویکرد تمام آموزشی دارد این امکان را به شما می‌دهد که شما نحوه صحیح برخورد با کتاب درسی زیست را یاد بگیرید. به شما یاد خواهد داد که چطور مفاهیم یک فصل را به سایر فصل‌ها ارتباط بدهید و به نوعی باعث افزایش خلاقیت شما در هنگام مطالعه کتاب‌های درسی خواهد شد. نکته جالب اینجاست که هیچ گونه تستی در این کتاب وجود ندارد. کتاب‌های فاگوزیست به قلم آقای فردین جوادی نوشته شده است که در حال تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه قزوین هستند، تا هم اکنون ۸ جلد کتاب فاگوزیست منتشر شده است:

فاگوزیست سال دوم دبیرستان
فاگوزیست سال سوم دبیرستان
فاگوزیست پیش دانشگاهی یک
فاگوزیست مبحث گیاهی ( جامع)
فاگوزیست مبحث قلب
فاگوزیست مبحث ویروس‌ها و آغازیان
فاگوزیست مبحث آغازیان
فاگوزیست مبحث قارچ‌ها

برای چه کسانی مناسب است؟

کتاب فاگوزیست برای داوطلبانی که دبیر ندارند می‌تواند بسیار مفید باشد. شما با داشتن چنین کتابی می‌توانید در صورت عدم فهم یک مبحث کتاب درسی به این منبع رجوع کنید و درک بهتری نسبت به مطلب مورد به دست بیارید. استفاده از این کتاب بیشتر به کنکوری‌های فارغ التحصیل و به طور کل کسانی که وقت بیشتری در اختیار دارند توصیه می‌شود.

بهترین منابع زیست شناسی نظام جدید

نشر الگو

از ویژگی های این کتاب میتونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

درسنامه کامل و منطبق با کتاب درسی
پوشش سؤالات کنکور سراسری سال‌های اخیر و کنکورهای آزمایشی معتبر
طرح پرسش‌های چهارگزینه‌ای و ارائه توضیح کامل از تمام شکل‌های کتاب درسی
پاسخ‌های کاملاً تشریحی با بیان دلیل درستی یا نادرستی هر گزینه به همراه نکات مهم،
نکات و پرسش‌های چهارگزینه‌ای ترکیبی با سایر فصل‌ها از ویژگیهای این کتاب است که آن را به یکی از قدرتمندترین منابع زیست کنکور تبدیل کرده است.
تستهای این کتاب سطح بالایی داره و اگر در این درس ضعیف هستید ابتدا به این کتاب رجوع نکنید. کتابها در این انتشارات پایه به پایه است. زیست شناسی دهم، زیست شناسی یازدهم و …

 

خیلی سبز

یکی دیگر از کتاب های قوی در درس زیست شناسی کتاب خیلی سبز است ، این کتاب حجم زیاد و در عین حال درسنامه کامل و روانی داره که مطالعه اون رو به داوطلبانی توصیه می کنیم که زمان زیادی تا کنکور دارند و اگر قصد دارید که این مطالب رو در بازه زمانی نزدیک به کنکور مطالعه کنید ، اصلا تهیه این کتاب را به شما توصیه نمی کنیم چرا که به دلیل حجم زیاد آن وقت شما گرفته خواهد شد. این کتاب هم پایه به پایه است با این تفاوت که یک کتاب پایه هم داره که شامل دهم و یازدهم هست. سطح تست های این کتاب از الگو کمی پایین تر است اما درسنامه بسیار خوبی دارد که از الگو هم بهتر کار کرده. برای شروع دانش آموزان ضعیف تر مناسب هست و در الویت قرار داره.

 

زیست کامل میکرو طلایی گاج

مولفان در جلد نخست کتاب میکرو طلایی “زیست کامل کنکور” به بیان تست‌های چالشی همراه با پاسخ تشریحی پرداخته‌اند و شما میتونید با تهیه‌ی جلد دوم این کتاب به درس‌نامه ‌های این مباحث دست پیدا کنید.

چینش مباحث در کتاب پیش رو به‌صورت پایه به پایه و درس به درس (نه موضوع به موضوع) بوده و شامل ۳۰۰۰ تست به همراه پاسخ‌نامه‌های کاملا تشریحی و کادرها و نمودارهایی است که جمع‌بندی مطالب رو برای داوطلب آسان می‌کند.

هر فصل به‌طور میانگین ۱۰۰ تا ۱۵۰ تست دارد و به چند قسمت تقسیم شده که هر قسمت تست‌های یک بخش از کتاب درسی رو پوشش میده. در هر مبحث تلاش شده از سطر به سطر کتاب درسی حتی پاورقی‌ها و مثال‌ها، سؤالات تالیفی چهارگزینه‌ای مطرح شود. در لابه‌لای این سوالات، نمونه‌ تست‌هایی از آزمون‌ سراسری داخل و خارج از کشور مطرح شده تا هیچ نکته‌ای از قلم نیفتد.

با یک پاسخ‌نامه‌ی تشریحی علاوه بر مشخص کردن گزینه درست، علت غلط بودن سایر گزینه‌ها به‌صورت تشریحی برای شما توضیح داده شده. این کتاب برخلاف الگو و خیلی سبز جامع است اما کتاب های سال به سال نیز دارد که آنها نیز خیلی خوب کار کرده اند و این کتاب به نحوی مجموع آن چندکتاب است. کتاب تازه منتشر شده و از بهترینهای زیست به شمار میرود اما سطح تست های این کتاب از الگو پایین تر است.

 

فاگوزیست

فاگوزیست یکی از کتاب های پرطرفدار در رشته تجربی است.

کتابی که حجم اون فوق العاده زیاد است، درسنامه ای که کاملا خط به خط کتاب رو بررسی کرده، قیدها تماما بررسی شده است و اشکال کتاب خیلی خوب مورد توجه قرار گرفته، بنابراین حجم زیاد،تنها عیبی هست که میتونیم به این کتاب داشته باشیم.

بنابراین یک منبع قدر در زیست شناسی هستش. این کتاب محور آموزشی دارد و تست پوشش نداده و برای تست زدن باید یک کتاب دیگه رو تهیه کنید. (هرچند یک کتاب تست دوازدهم نیز جدیدا منتشر کرده) اما بی نظیرترین درسنامه ها رو در زیست شناسی این کتاب داره و مشکل اون حجم زیادی هست که برای سال کنکور داره.

اگر در سال های پایه خوانده بشه بسیار خوب است.

 

از ویژگی های این کتاب میشه به موارد زیر اشاره کرد:

از ویژگی های درسنامه اون توضیح کامل و مفهومی مطالب کتاب درسی به صورت خط به خط
مشخص کردن (بولد) کلمات و جملات کلیدی متن کتاب درسی
ترکیب مفاهیم و نکات فصل های مختلف با یکدیگر
مقایسه و تعمیم مطالب مفهومی و ترکیبی با یکدیگر به همراه جداول مقایسه ای
آنالیز و کالبدشکافی کامل شکل های کتاب درسی به همراه نکات انها
بررسی تمام قیود ذکر شده در کتاب (برخی، بیشتر ، بسیاری ، همه و…)
ابهام زدایی مطالب مبهم و نامفهوم در کتاب
استفاده از شکل های معتبر دانشگاهی جهت آموزش بهتر و عمیقتر
وجود انیمیشن های زیبا و حرفه ای در انتهای هر فصل، روان بودن مطالب به دلیل منحصر بفرد بودن سبک نگارش است.

قلمچی

کتاب زیست شناسی آبی قلمچی تست های نسبتا قوی داره و برای دانش آموزانی که در آزمون های قلم چی شرکت میکنن منبع تست خوبی به حساب میاد و حتی برای کسانی که آزمون هم شرکت نمی کنن میتونه خوب باشه. با توجه به اینکه تعداد مولفان این کتاب چندین نفر هست، تست های متنوع با دیدگاه های مختلف طراحان در این کتاب دیده میشه که این از نقاط قوت کتاب محسوب میشه. بیشتر تست های کتاب تسترهای کنکور و قلمچی هست که تست های آزمون های قلمچی از سخت ترین تست های زیست هست. درسنامه این کتاب بسیار خلاصه است و بیشتر جنبه تست دارد. به همراه این کتاب یک دی وی دی نیز وجود داره که در اون آزمون های قلمچی در درس زیست جمع آوری شده. کتاب سه سطحی کانون نیز از بهترین منابع برای جمع بندی و حتی سایر دوران ها هست و تست های قوی و خوبی داره ولی باید اشاره کنیم که تعداد تست های این کتاب کم است.

 

آی کیو گاج

واقعا تست های بسیار سختی داره هرچند امکانش هست که دانش آموز رو ناامید کنه اما بعد از مطالعه این کتاب تبدیل به “همه فن حریف” خواهید شد، تنها عیبش این هست که وقت زیادی رو از شما می گیره و امکان ناامید شدن شما رو افزایش میده!!

کتاب برای دانش آموران سطح بالا طراحی شده و تست محور است و درسنامه نداره البته درمیان پاسخ تشریحی بخش های توضیحی، جداول مقایسه ای، جداول جمع بندی و ارائه نکات تست خیز دارد. ۸۵درصد تست های این کتاب تالیفی و باقی سؤال ها از کنکورهای سراسری ده سال اخیر پوشش داده شده. تست ها دو بخش دارن که بخش اول برای یادگیری هست و بخش دوم آی کیو پلاس است که بسیار سخت و چالشی هستن و اگه به اون ها مسلط بشید احتمال زیاد در کنکور بالای ۹۰ خواهید زد.

 

نشر دریافت

نویسنده این کتاب دکتر عمارلو از دبیران نام آشنای زیست کنکور است. این کتاب هم بیشتر حالت درسنامه داره و تعداد تست های کمی رو پوشش داده. نکات ترکیبی و مفاهیم به خوبی در اون بیان شده است.

جمع بندی بهترین منابع زیست شناسی نظام جدید

در زیست شناسی منابع خوب زیاد است و انتخاب منبع بیشتر بستگی به سطح و زمان شما دارد. اگر کنکوری هستید و سطح شما متوسط به بالاست بهترین انتخاب کتاب های الگو است و بعد از اون میتونید به سراغ آی کیو برید. اگر متوسط یا ضعیف هستید کتاب خیلی سبز (با تست ها و درسنامه های عالی) یا میکرو طلایی زیست کامل بهترین انتخاب ها برای شما هستند. اما اگر وقت زیاد دارید و درسال های پایه مشغول به تحصیل هستید به شما مطالعه کتاب های فاگوزیست نیز پیشنهاد میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.