مدیریت خود در جلسه آزمون

تا به حال برایتان اتفاق افتاده که وقتی از جلسه آزمون خارج می شوید و به سراغ جواب سوالات می روید، بعضی سوالات را اشتباه جواب داده اید در صورتی که پاسخ آن را می دانستید! آن وقت است که دو دستی بر سرتان می کوبید! یا گاهی اوقات که کمبود وقت در جلسه گریبان گیرتان می شود و چهار ستون بدنتان در اثر استرس به لرزش می افتد و تمام تمرکز خود را از دست می دهید و همان زمان اندک باقی مانده را هم به استرس و اضطراب می گذرانید! برای موفقیت در هر آزمون یا امتحانی تنها درس خواندن، داشتن برنامه ریزی درسی و مطالعه صحیح کافی نیست. موفقیت در آزمون بستگی به عوامل مختلفی دارد که یکی از آن ها شامل مدیریت جلسه آزمون می شود. مهارت آزمون دادن مسئله مهمی است که باعث می شود شما از تمام قابلیت و توانایی خود در سرجلسه آزمون و یا امتحان استفاده کنید. اگر می خواهید توانایی مدیریت جلسه آزمون را به خوبی یاد بگیرید ادامه این مقاله را از دست ندهید.

مدیریت جلسه آزمون از شب قبل از آزمون شروع می شود

طبیعی است که یکی از مهارت های مدیریت جلسه آزمون آماده بودن مغز و ذهن باشد. بسیاری از دانش آموزان شب قبل از آزمون دیر میخوابند به امید اینکه کارهای عقب افتاده را جبران کنند و بیشتر درس بخوانند. این کار اشتباه است چراکه باعث خستگی ذهنی و افت تمرکز در جلسه آزمون می شود. شب قبل از آزمون خوب استراحت کنید.

لطفا انرژی لازم را برای پاسخ گویی به سوالات داشته باشید!

در آزمون هایی مثل کنکور سراسری و آزمون های آزمایشی موسسات که زمان برگزاری آن ها زیاد است کمبود انرژی به وفور دیده می شود. بسیاری از داوطلبان و دانش آموزان بدون تامین انرژی از طریق خوردن صبحانه در سر جلسات حاضر می شوند که این کار مشکل کمبود انرژی در جلسه آزمون را رقم می زند. در واقع تامین انرژی از طریق وعده ای مثل صبحانه با کارایی ذهن رابطه ای مستقیم دارد.

خستگی جسمی و ذهنی در جلسه آزمون را کنترل کنید

در آزمون های طولانی به تدریج کارایی داوطلبان کاهش می یابد. این کاهش کارایی علاوه بر خستگی ذهنی، خستگی جسمی را هم شامل می شود. اختلال در گردش خون هنگامی که به مدت طولانی روی صندلی نشستید رخ می دهد و خستگی ها خاص خود را به همراه دارد. بر روی صندلی بدون حرکت نباشید و هر از گاهی دست، پا، کمر و گردن خود را تکان دهید. بهتر است هر نیم ساعت یکبار به مدت ۳۰ ثانیه به صندلی تکیه کامل دهید و چشمان خود را ببندید، عضلات خود را شل کنید و چند نفس عمیق بکشید. این کار به رفع خستگی ذهنی و خستگی جسمی شما کمک می کند.

 

اطلاعات شخصی را کنترل کنید

اطلاعات شخصی برگه پرسش و پاسخنامه را کنترل کنید و در صورت وجور اشکال مراقبین را در جریان بگذارید.

عجله نکنید ولی سرعت را به خرج دهید!

برای داشتن سرعت عمل باید تمرینات بسیار داشت و لازمه این مسئله برخورداری از فرآیند تمرینی مدام و طولانی مدت پیش از آزمون است. سرعت عمل با عجول بودن متفاوت است. عجله آفت هر آزمون بوده و موجب اشتباهات بسیار در پاسخگویی به سوالات می شود.

تمرکز خود را افزایش دهید

بعضی از دانش آموزان و داوطلبان نسبت به محرک های محیطی حساس هستند. از قدم زدن مراقیبین، تا نحوه عمل سایر داوطلبان باعث می شود که خیلی زود تمرکز خود را از دست بدهند. تکنیک های افزایش تمرکز را یادبگیرید و از حساسیت ها بکاهید تا بتوانید آزمون خوبی پشت سر بگذارید.

سوالات را تا انتها بخوانید و سپس به پاسخ دادن اقدام بکنید

بسیاری از داوطلبان بدون آنکه پرسش را تا آخر بخوانند اقدام به پاسخگویی می کنند که در این موارد پاسخ اشتباه زیاد رخ می دهد. کلمات انتهایی سوال حاوی قید و فعل تعیین کننده است بنابراین پرسش را تا آخر بخوانید تا از اشتباهات جلوگیری کنید.

زمان آزمون را در نظر داشته باشید

هر از گاهی به ساعت نگاه کنید و زمان باقی مانده را بررسی کنید. مدیریت زمان سر جلسه آزمون را فرا گیرید چراکه در آزمون هایی مانند کنکور سراسری کنترل زمان یکی از اصول مهم و تعیین کننده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.