آیا آموزشگاه یا کلاس کنکور واقعا لازم است

قبل از هر چیزی باید به این سوال جواب بدهیم که آیا واقعا به کلاس کنکور احتیاج دارید یا نه؟ آیا شرکت در کلاس کنکور بر اساس منطق تصمیم گیری می شود یا بر اساس احساسات؟

افرادی که می گویند به کلاس های کنکور نیاز داریم به چهار دسته تقسیم می شوند:

۱- کسانی که پایه درسی نسبتا ضعیفی دارند و مدرسه پاسخ گوی نیازهای آنها نیست. یعنی کسانی که در یک الی دو درس، از پایه مشکل دارند. معلم مدرسه هم نمی تواند مشکل این افراد را حل کند و به نیازهای آنها در زمینه درسی پاسخگو باشد.

۲- فارغ التحصیلان برای افزایش انگیزه، بهتر است به کلاس کنکور بروند. زیرا افرادی که پشت کنکور مانده اند و این یک سال را در منزل و کتابخانه مطالعه می کنند، ممکن است به خاطر یکنواخت شدن شرایط انگیزه شان افت پیدا کند. برای جبران آن بهتر است به یک الی دو کلاس کنکور بروند تا دوستان و رقیبانشان را ببینند. تا افزایش انگیزه، هیجان و تغییر محیط را تجربه کنند.

۳- بعضی از اوقات نیاز است تا یک معلم درس را جمع بندی کند. مثلا کلاس های نکته و تست و همایش ها می تواند مثال خوبی باشد. این کلاس ها معمولا بعد از عید برگزار می شود. با شرکت در آنها می توانید درس هایتان را در مدت زمان کم مثلا یک روزه جمع بندی کنید. در صورتیکه اگر خودتان در منزل بودید نمی توانستید آنها را جمع بندی کنید. در این زمان ها کلاس های نکته و تست و همایش ها می تواند برایتان مفید باشد.

۴- زمانی که جایگزین بهتری نداشته باشید. خیلی از اوقات ممکن است داوطلبی بگوید اگر dvd بخرم برایم به صرفه تر است. هم از نظر مالی و هم از نظر زمانی. درست است که ممکن است از نظر مالی هزینه کمتری پرداخت کنید. از نظر زمانی هم در این یک سال دیگر نیازی به رفت و آمد به کلاس های کنکور نیست و هر زمانی که اراده کنید می توانید آن dvd را ببیند. نمی گوییم dvd جایگزین کلاس است، نه. اما بعضی از اوقات می تواند گزینه مناسبی باشد برای کسانی که هم از نظر مالی هم زمانی در مضیقه هستند و نیاز دارند تا آموزش ببینند. پیشنهاد می کنیم قبل از خرید dvd با ما مشورت کنید تا گزینه های بهتری پیشنهاد دهیم. می توانید با مرکز مشاوره تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان ما در این زمینه استفاده کنید.

اما چگونه تشخیص دهیم که یک کلاس کنکور برایتان مفید خواهد بود یا نه؟ چه تله هایی منتظر تان است؟!

معلم برند

اولین نکته این است که آیا معلمی که می خواهد درسی را به آموزش دهد، خوشنام و معتبر هست یا نه. این نکته را به خاطر بسپارید که لزوما برند بودن، دلیلی بر خوب بودن نیست. یعنی ممکن است معلمی خیلی مشهور و معروف باشد، اما وقتی به کلاسش می روید احساس می کنید این همه شهرت الکی است. یا شاید نتوانید با روش تدریس آن معلم ارتباط برقرار کنید. پس پیشنهاد ما این است که قبل از اینکه بخواهید کلاسی را قطعی ثبت نام کنید و پولش را بدهید، از آموزشگاه بخواهید تا یک جلسه رایگان سر کلاس بنشینید. تا ببیند آیا اصلا به دردتان می خورد یا نه؟! خیلی از آموزشگاه ها این امکان را برایتان فراهم می کنند.

تبلیغات دروغین

نکته دوم این است که حواستان باشد که در تله تبلیغاتی موسسات گیر نیافتید. بسیاری از موسسات، تبلیغات واهی و دروغ دارند. مثلا می گویند: در دو روز ۷۰% شیمی را به شما می گوییم. شما می توانید شیمی را در کنکور ۷۰ بزنید!

واقعیت این است کسی که یک سال درس می خواند، dvd دارد، مدرسه می رود، کتاب تست حل کرده، شاید به سختی بتواند شیمی را ۷۰% بزند! آن وقت آنها چگونه در دو روز می خواهند ۷۰% شیمی را بگویند. شاید بتوانند ۷۰% مباحث را به شما آموزش دهند اما تضمینی نیست که شما در کنکور بتوانید آن درس را ۷۰ % بزنید!

از طرف دیگر می بینید در یک موسسه ای رتبه هایی از داوطلبان زده اند، که دروغ است. به خاطراعتبار خودشان آنها را معرفی می کنند. مثلا می گوید ما ۸ رتبه تک رقمی در سال قبل داده ایم! این واضح است که دروغ است. زیرا اکثر رتبه های تک رقمی از مدارس سمپاد هستند و در کل کشور پخش شده اند. تنها برای یک استان نیستند. پس چگونه همه آنها در یک استان بوده اند؟! پس مراقب باشید تا در تله های تبلیغاتی گیر نیافتید. طبیعی است که در موسسه ای ۲۰ رتبه سه رقمی باشد. ولی اینکه موسسه ای ادعا کند ۸ رتبه تک رقمی فقط در سال گذشته در موسسه آنها بوده، جای شک و شبهه را بوجود می آورد.

جوگیر نشوید

نکته سوم این است که لطفا تحت تاثیر جو قرار نگیرید. برای مثال در مدرسه ای نصف شاگردان کلاسی، در یک درس در آموزشگاه نزدیک مدرسه ثبت نام می کنند. وقتی پیگیر می شویم که چه چیزی باعث شده تا همه آنها با هم در یک برهه ای از زمان این تصمیم را گرفتند، می بینیم یک نفر ثبت نام کرده است. مابقی آنها برای آنکه از آن نفر عقب نمانند هم، ثبت نام کرده اند. احساس می کنند که اگر به آن کلاس نروند چیزهای مهمی را از دست می دهند. با خود می گویند در آن کلاس سوالات کنکور را می گویند و باید برویم! مراقب باشید که تحت تاثیر این جو قرار نگیرید.
بهترین آموزشگاه کنکور کشور

انواع کلاس ها

نکته چهارم این است که حواس تان باشد در چه کلاس کنکوری ثبت نام می کنید. در ساختار همایش ها، کلاس های نکته و تست، کلاس کنکور، کلاس های تقویتی و کلاس های جامع تفاوت وجود دارد. این ها را از مسوول آموزشگاهی بپرسید که قرار است در آن ثبت نام کنید. بپرسید که در هر کلاس قرار است دقیقا چه کاری انجام شود؟ قرار است کتاب را از اول تا آخر بگویند؟ قرار است تست بزنند؟ قرار است فقط نکته بگویند؟ قرار است فقط کتاب را تدریس کنند؟ قرار است چه کاری انجام دهند. از موسسه قول های دقیق بگیرید. بپرسید هر کلاس چند جلسه است. چند ساعت است. چه روزهایی برگزار می شود. چند تست حل می کنند. چه مبحث هایی را حل می کنند. و.. همه اینها به این خاطر است که جنگ اول به از صلح آخر است!

جمع بندی

به عنوان جمع بندی این نکته مهم است که کلاس کنکور هم مثل هر ابزار کمک آموزشی دیگری، کمک کننده به آموزش شما است. که کلاس کنکور یک کاتالیزگر است. تا شما واکنش ندهید، هیچ اتفاقی نمی افتد! در شیمی تعریف کاتالیزگر این است که سرعت واکنش را بالا می برد و در آخر هم دست نخورده باقی می ماند. شما باید واکنش دهید. شما باید درس بخوانید. شما باید تست بزنید و خودتان مسیر را پیش ببرید. کلاس کنکور به عنوان کاتالیزگر و واکنش دهنده کمک می کند تا مسیر را سریع تر پیش ببرید. یادتان باشد باید وقتی در خانه اختصاص دهید تا مطالبی را که در کلاس آموزش دیدید، تمرین کنید و تست هایش را حل کنید تا انشالله در کنکورتان به بهترین شکل ممکن ظاهر شوید. برای مشاوره رایگان در مورد خرید dvd و کلاس کنکور، می توانید با شماره های مرکز مشاوره ۰۲۱۴۴۴۲۱۱۳۲-۴۴۶۲۰۲۱۳ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.