چرا آزمون هدف‌گذاری مهم است؟

«تشخیص درست مشکل یا مسئله و پیداکردن علت آن، بخش مهمی از راه‌حل مشکل یا مسئله است.»

هنگامی می‌توانید به تشخیص درست دست یابید که به سلاح آگاهی و واقع‌بینی و ابزار مناسب مجهز شوید.

قطعاً بارها این جمله را شنیده‌اید: «آزمون بدون ارزیابی، کاری است نیمه‌تمام».

 

یعنی اهمیت ارزیابی، بررسی و تجزیه‌وتحلیل بسیار زیاد است و اغراق نکرده‌ایم اگر بگوییم ارزیابی مسیر یادگیری همراه با نتیجه‌ی کسب‌شده‌ی آن، بسیار حیاتی‌تر از خود آزمون برنامه‌ای و نتیجه‌ی کارنامه‌‌ی آن است. بنابراین امسال دو نوع ارزیابی در نظر گرفته شده است:

  • ۱. ارزیابی قبل از آزمون اصلی (آزمون هدف‌گذاری)؛

  • ۲. ارزیابی پس از آزمون اصلی.

  • فواید حضور پیوسته و فعال در آزمون هدف‌گذاری

  • اولاً هفته‌ی دوم مطالعاتی شما بسیار هدف‌دار خواهد شد؛ زیرا دقیقاً می‌‌دانید به دنبال چه هستید و قرار است چند واحد یا شماره در هر درس، بهتر شوید یا ثابت بمانید.

  • ثانیاً اگر آگاهانه زندگی آموزشی خود را با چالش‌ها مواجه کنید، نه‌تنها نگران مسائل کوچک نخواهید بود، بلکه با تشخیص به‌موقع ضعف‌ها و نقص‌ها، بر اساس واقعیت و نه توهم، حرکت می‌‌کنید. مثلاً تشخیص می‌دهید که درس ادبیات را کم خواندید، بد خواندید، سطحی خواندید یا اصلاً نخوانده‌اید. حال تکلیف مطالعاتی هفته‌ی دوم در درس ادبیات مشخص می‌‌شود.

  • ثالثاً می‌‌دانید چطور و چگونه باید بخوانید، متن‌‌خوانی کنید، تمرین حل کنید و تست بزنید؛ زیرا هرگاه تمام واقعیت‌های متناقض و متفاوت با باورهایمان را خوب و کامل ببینیم، بهتر می‌‌توانیم رشد کنیم. بنابراین آزمون هدف‌گذاری، دستورالعمل و راهنمایی است که به‌زبان ساده به شما می‌‌گوید گره هر درس با چه ابزاری و چگونه باز می‌‌شود؛ بنابراین با این کار درصد موفقیت شما در آزمون اصلی دوچندان خواهد شد. در آزمون هدف‌گذاری بسیار جدی و پیوسته و بابرنامه شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.