بهترین منابع فیزیک کنکور

کتاب میکرو گاج (نظام قدیم)

گاج کتاب‌های میکرو فیزیک پیش دانشگاهی و میکرو فیزیک پایه هر کدام را در دو جلد منتشر کرده است. به جرات می‌توان گفت پر طرفدارترین کتابی که برای درس فیزیک در بازار وجود دارد همین دو کتاب است. علت اینکه فیزیک گاج تا این حد محبوب شده دوری از بیهوده گویی و هم سطح بودن با کنکور است. جلد اول برای تست ها و جلد دوم نیز برای درس‌نامه و پاسخ‌نامه تشریحی در نظر گرفته شده. سوالات این کتاب‌ها شامل تست های تالیفی (مکمل مفهومی، مکمل محاسباتی و مکمل خلاقانه) و همچنین سوالات کنکورهای داخل و خارج از کشور بوده که در طبقه بندی آموزشی ایده آلی در کنار هم جمع شدند. این کتاب نیاز کنکوری‌هایی که می‌خواهند درصدهای بالایی در فیزیک کسب کنند، برآورده کرده (بخشی تحت عنوان از ۰ تا ۱۰۰). جلد دوم هر کتاب که پاسخنامه تشریحی آن است در قالب درسنامه مفاهیم درسی آموزش داده شده

برای چه کسانی مناسب است؟

ابن کتاب برای همه کنکوری‌ها می‌تواند مفید باشد. داوطلبانی که نیاز دارند تست های کنکور را در کنار تست های تالیفی بررسی کنند و هم چنین گریزی به تست های خفن! هم بزنند می‌توانند از این کتاب‌ها استفاده کنند.

نکات مثبت:

تست های سراسری و تالیفی عالی که شما را در راه درست به سمت موفقیت در کنکور هدایت می‌کند.

وجود بخشی به نام خلاقیت‌های حرفه ای در پاسخ نامه این کتاب شما را با روش‌های جدید و خلاقانه برای پاسخ گویی به سوالات آشنا خواهد کرد.

نکات منفی:

نداشتن آزمون‌های جامع تنها ایراد این کتاب است.

کتاب فیزیک مهر و ماه (نظام قدیم)

انتشارات مهر و ماه هم کتابی جزو بهترین منابع فیزیک کنکور منتشر کرده است. فیزیک پایه و پیش دانشگاهی مهر و ماه که هر کدام در یک جلد منتشر شده است. قالب کلی کتاب‌ها به این شکل است که برای یک فصل ابتدا درس نامه آموزشی وجود دارد که واقعا از بهترین درس نامه‌های موجود در بازار است و مطالب کتاب درسی را به بهترین نحو ممکن با زبانی ساده در کنار مثال‌های آموزشی متعدد بیان کرده است. بعد از درسنامه تست های هر فصل قرار دارد. تست های این کتاب شامل تست های تالیفی خوب (در سطح متوسط رو به بالا) و هم چنین تست های سراسری داخل و خارج از کشور است که با طبقه بندی ریز مباحث و کاربردی در اختیار شما قرار می‌گیرد. در انتهای هر فصل آزمون‌های درس به درس و هم چنین آزمون‌های جامع وجود دارد که برای سنجش اطلاعات علمی شما می‌تواند بسیار کارساز باشد.

برای چه کسانی مناسب است؟

درسنامه بسیار خوبی دارد و از آن جهت که درسنامه در قالب استاد و شاگردی تنظیم شده در تدریس مطالب درسی برای شما بسیار مفید است. متن درسنامه‌ها روان و گویا هست. در کنار این درسنامه‌های خوب باید به تست های عالی این کتاب که چیدمانی از تست های سراسری داخل و خارج از کشور در کنار تست های تالیفی نیز اشاره کرد.

نکات مثبت:

درس نامه‌های موضوعی و طبقه بندی شده در قالب استاد و شاگردی

تست های درجه یک با محوریت قرار دادن کنکور سراسری (حدود ۲۰۰۰ تست)

داشتن آزمون‌های جامع و درس به درس برای سنجش دانش آموز

نکات منفی:

تعداد تست‌های کمتر نسبت به بقیه کتاب‌های فیزیک

فیزیک خیلی سبز (نظام قدیم)

خیلی سبز برای فیزیک کنکور دو کتاب خیلی درجه یک دارد. کتاب فیزیک پایه و همچنین فیزیک پیش‌دانشگاهی که هر دو کتاب در دو جلد (جلد اول تست ها و جلد دوم درسنامه و پاسخنامه تشریحی) در اختیار شما قرار می‌گیرند؛ اما روند کلی کتاب به این شکل است که در جلد اول که جلد سوالات است ما شاهد سه دسته تست هستیم. دسته اول تست های آموزشی که شما رو با روند کلی فصل در بخش‌های مختلف آشنا می‌کند. دسته دوم به عنوان تست های آزمون که بیشتر تست های کنکور و سنجش‌ است و در بخش سوم تست های سری (z) وجود دارد. تست‌هایی این بخش دارای ایده‌های نو و بسیار جدید هستند که با بررسی آن‌ها تا مرز ۱۰۰ درصد پیش خواهید رفت (اگر از پس تست ها برنیامدید نا امید نشید چرا که تست های این بخش بسیار سنگین است). در جلد پاسخنامه کادرهای آموزشی وجود دارد که جزو بهترین درسنامه‌های فیزیک بوده و مفاهیم درسی را به صورت موضوعی برای هر فصل قرار داده است.

برای چه کسانی مناسب است؟

این کتاب از سطح مبتدی تا پیشرفته را شامل می‌شود. شاید روند کلی کتاب کمی سخت به نظر برسد اما هر داوطلب مستعدی از پس این کتاب بر خواهد آمد. از طرفی عزیزانی که به رتبه برتر شدن هم فکر می‌کنند مطمئنا با تست های بخش (Z) می‌توانند سنجش مناسبی از خود داشته باشند.

نکات مثبت:

تست های خوب و هم سطح با کنکور این کتاب در کنار تست های سخت در بخش (z) یک منبع درجه یک از تست را در اختیار داوطلب قرار می‌دهد (در ضمن تعداد تست های فیزیک پایه حدود ۳۰۰۰ و فیزیک پیش حدود ۳۶۰۰ تست است که شما را از هر منبع دیگه ای بی نیاز خواهد کرد)

نکات منفی:

نداشتن آزمون‌های جامع

آبی کانون (نظام قدیم)

کتاب‌های سری آبی کانون پرطرفدارترین کتاب‌های قلم چی در بازار است. برای درس فیزیک کتاب ۱۰ سال و ۳۰ سال کنکور وجود دارد که هر کدام دارای دو جلد هستند. جلد اول شامل درسنامه و تست و جلد دوم نیز پاسخنامه تشریحی کتاب است. روند کلی این کتاب بر پایه سوالات کنکور سراسری است و جایی برای تست های تالیفی ندارد. درسنامه ای که در این کتاب‌ وجود دارد اصلا نمی‌تواند برای یک مبتدی که معلمی ندارد مناسب باشد چرا که فقط و فقط به نکات سطحی بسنده کرده است و درس را آن طور که انتظار می‌رود توضیح نداده و به ذکر نکات ساده اکتفا کرده است.

برای چه کسانی مناسب است؟
داوطلبانی که پایه ضعیف در فیزیک دارند و علاقه زیادی به مطالعه این درس ندارند مناسب است. می‌توانید با تمرکز روی این کتاب و آشنایی با ریتم کلی سوالات کنکور آشنا شوید و درصد خود را به ۵۰ تا ۶۰ درصد برسانید؛ بنابراین کتاب را به عزیزانی که مطالعه را دیر شروع می‌کنند و یا به هر دلیلی از خواندن فیزیک فراری هستند، توصیه می‌کنیم.

بهترین منابع فیزیک کنکور نظام جدید

۱- گاج

بهترین و محبوب ترین کتاب فیزیک کنکور است که تقریبا همه رتبه برترها ازش استفاده کردن. این کتاب چهار جلد شامل تست و پاسخنامه پایه و دوازدهم میشه. جلد اول پایه یا دوازدهم دربردارنده‌ی «بانک تست + پاسخ‌نامه‌ی کلیدی» است و جلد دوم این کتاب پاسخ‌ نامه‌ی تشریحی سوالات و آموزش نکات کلیدی مباحث است.

تست‌های این کتاب با دقت زیادی در مباحث مختلف دسته‌بندی شده‌ تا شما بتونید هماهنگ با برنامه‌ی مطالعاتی خود، تست‌های مبحثِ مطالعه شده رو نیز پاسخ بدید.

به منظور تکمیل مباحث، در طرح و جمع‌آوری تست‌های مکمل از پرسش‌های چهارگزینه‌ای مفهومی، محاسباتی و خلاقانه نیز استفاده شده است.

در پایان هر فصل، بخشی به نام “یک قدم تا ۱۰۰” قرار داده شده که سطح سوالات اون بخش بالاتر از سایر تست‌ها بوده و بررسی این بخش به شما برای کسب رتبه بالاتر در کنکور سراسری بسیار کمک خواهد کرد.

سؤالات این بخش، مجموعه‌ای از کل نکات مهم فصل رو پوشش میده. همچنین به دلیل اهمیت زمان در دوران جمع‌بندی و نیاز به مرور مطالب، شماره تست ‌هایی که برای رسیدن به این مقصود در نظر گرفته شده، در آغاز هر فصل از کتاب مشخص شده است.

در پاسخ ‌نامه‌ی تشریحی این کتاب که در جلدی جداگانه منتشر شده، صورت هر سؤال و تمامی گزینه‌های اون به طور کامل بررسی شده‌. همچنین در پاسخ‌نامه‌ی تشریحی، کادرهای نکات مفهومی و ترکیبی هم وجود داره.

در قسمت‌های مختلفِ پاسخ‌نامه، مهارت‌های حل سؤال نیز بیان شده که به شما برای تقویت مهارت تست‌زنی کمک شایانی میکنه.

برای نظام جدید یک کتاب دوجلدی دیگر نیز تحت عنوان فیزیک کامل کنکور از سری میکرو طلایی به چاپ رسیده که جامع است و مجموع آن چهار کتاب است اما پیشنهاد ما همان مجموعه چهار جلدی پایه و دوازدهم است. کتابهای پایه به پایه آن نیز خوب است.

۲- خیلی سبز

این انتشارات نیز مجموعه ای ۴ جلدی برای فیزیک منتشر کرده. در فیزیک پایه یک جلد سوال و یک جلد پاسخنامه است اما برای فیزیک دوازدهم هر جلد شامل نیمی از دوازدهم میشه و شامل تست و پاسخ با هم است.

مهم‌ترین ویژگی‌های این کتاب مواردی هست که اشاره میکنیم:

درسنامه‌های توپ و یاددهنده با متنی روان و صمیمی و پر از تست‌های آموزشی،
تست‌های دسته‌بندی شده مناسب،
پوشش کامل مفاهیم و تمرین‌های کتاب درسی چه در درس‌نامه‌ها و چه در تست‌ها، پاسخ‌های کاملا تشریحی و…
تستها چندبخش هست و آخر هر بخش یک یا دو آزمونک هست و انتهای هر فصل هم آزمون جامع داره و آخر سر، تستای سری زد آورده شده که مخصوص بچه خفن های فیزیکه.
در کل مثل گاج، کتاب خیلی خوبی هست و با سری تستهای زد میتونید خوب توی فیزیک استاد بشید.

۳- نشر الگو

تا کنون کتاب جامع برای نظام جدید منتشر نکرده ولی کتاب های تست پایه به پایه این انتشارات بسیار خوب است و تست های قدرتمندی داره اما در کل کمی ضعیفتر از گاج عمل کرده.

از ویژگی های این کتاب میتونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

۱.درسنامه‌ای منطبق با کتاب درسی فیزیک،

۲.پرسش‌های چهارگزینه‌ای تالیفی به همراه سوالات کنکور سال‌های اخیر مرتبط با مباحث کتاب درسی، پرسش‌های چهارگزینه‌ای تکمیلی برای دانش‌آموزان علاقه مند،

۳.آزمون‌هایی برای مرور مطالب و سنجش توانایی و مهارت است.

۴.هر کتاب حدود ۱۰۰۰ تست دارد.

۴- خوشخوان

فیزیک خوشخوان یکی از سخت ترین و سنگین ترین منابع کمک درسی فیزیک کنکور است. فیزیک خوشخوان هم درسنامه اش، هم تست هاش نسبتا سطح بالاست و حتی تا سطح سوالات المپیاد هم تست داره! فقط برای بچه های تیزهوش و ممتاز شاید خوب باشه اما برای شروع از صفر خوب نیست. در کل خوندن این کتاب اصلا توصیه نمیشه هرچند هنوز برای نظام جدید کتاب زیادی منتشر نکرده.

۵- قلمچی

بیشتر تست های این کتاب تست کنکور هست و درسنامه مفصلی هم نداره. برای رسیدن به درصد ۵۰ تا ۶۰ میتونه برای شما مناسب باشه. سه جلد هست چون برای پایه جلد سوال و جواب جداست.

۶- مهر و ماه

مانند گاج چهار جلد دارد. درسنامه های روان داره که برای شروع دانش آموزان ضعیف خیلی مناسبه ولی تعداد تست کمتری داره. آزمون‌های دو سطحی در پایان هر فصل داره که برای جمع بندی خوبه. پاسخ‌های تشریحی خوب، گام‌به‌گام و مفهومی با روش‌های گوناگون به همراه راهبرد، نکته‌ها و یادآوری ‌های ویژه برای پاسخ درست و سریع به تست‌ها در جلد دوم وجود داره.

جمع بندی:

بهترین کتاب حال حاضر گاج نقره ای است و کتب الگو و خیلی سبز هم از بهترین ها هستند ولی سراغ بقیه انتشارات نروید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.