روزهای آخر مانده تا کنکور را چه کار کنیم

می‌دانیم شما هم دوست دارید از این روزهای پایانی به بهترین نحو استفاده کنید. در بین شما کسانی هستند که به دلایل مختلف امیدی به نتیجه گرفتن در کنکور امسال نداشته و از کنکور سال بعد صحبت می‌کنند. خدمت شما عزیزان باید عرض کنیم اگر خیال می کنید سال بعد شرایط فرق می‌کند، سخت در اشتباهید. اگر از این فرصت باقی مانده استفاده کردید به سال بعد هم امیدوار باشید وگرنه سال بعد هم نتیجه مطلوبی نمی‌گیرید.

جدای از این دوستان روی صحبت ما با دو گروه است. دوستانی که کم و بیش دست از تلاش بر نداشتند.

گروه اول: سرزنش کنندگان!

گروه اول فکر می‌کنند درس‌ها را خوب مطالعه نکردند و از هر فرصتی برای سرزنش خودشان استفاده می‌کنند بهتر است بدانید که با حرف زدن و سرزنش و یا هر چیز دیگه ای اتفاق خوبی برای شما نخواهد افتاد. برخلاف تفکر شما هیچ شخصی حق را به شما نمی‌دهد و فقط از نداشتن اراده شما صحبت خواهند کرد. بهتر است بدانید که قرار نیست معجزه رخ دهد و شما با رتبه دو رقمی روپوش سفید پزشکی تهران را به تن کنید یا اینکه در دانشگاه شریف مهندسی بخوانید.

مطمئنا نمی‌توانید کلیه مباحث دروس را چه عمومی و چه اختصاصی مطالعه کنید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید تلاش بی وقفه تا زمان کنکور است. تلاش کنید تا آن مطالبی که مطالعه کرده اید (هر قدر هم که کم باشد) را تثبیت کنید. بذارید مثالی بزنم ممکن است داوطلبی در گروه علوم تجربی مباحثی مثل احتمال و مشتق و لگاریتم را در درس ریاضی مطالعه کرده باشد بهترین کار این است که با تست زنی (سوالات کنکور های سراسری) این مطالب را برای خود تثبیت کند. دقت کنید که نه بیشتر و نه کمتر. فقط و فقط همین مباحث.

بنابراین هر چقدر هم که خوب مطالعه نکرده‌اید و هر چقدر هم که ناامید باشید بهترین کار تثبیت دانسته هایتان است. علاوه بر این شما می توانید درس هایی مثل دین و زندگی یا مباحث آسانی مثل لغات و تاریخ ادبیات را در همین زمان اندک مطالعه کنید. توجه داشته باشید که حتی اگر قرار است یک سال دیگر شانس خود را برای به دست آوردن رتبه دلخواهتان امتحان کنید باید از فرصت خود برای کنکور امسال هم استفاده کنید (پس لطفا از مسئولیت خودتان شانه خالی نکنید!)

گروه دوم: پیشتازان کنکور!

گروه دوم کسانی هستند که مطالعه خوبی داشتند و در آزمون های جامع بهترین نتایج را کسب کردند. اگر عضو این گروه هستید به شما هشدار می‌دهیم باید بدانید که شل کردن و جدی نگرفتن شما در این ماه پایانی مساوی است با از دست رفتن همه آن چیزهایی که تا الان به دست آورده‌اید!

بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید:

خیلی ساده است شما می توانید با روش سه روز یک بار تمامی مطالب درسی را مرور کنید.
خواهشا اگر مبحث خاصی را تا کنون مطالعه نکرده اید به سراغش نروید. ( ۹۰ درصد مباحث را فدای ۱۰ درصدی که نخوانده اید نکنید)
تنظیم خواب و تغذیه را در اولویت‌های خودتان قرار دهید تا آرامشی که لازمه درخشش شما در روز کنکور است را به دست آورید.
باز هم تکرار می‌کنیم که مرور با تست (برای همه دروس) بهترین گزینه برای شما خواهد بود.
سوالات کنکورهای سراسری در ۷۰ درصد موارد مشابه سال های گذشته است پس فقط با سوالات کنکور سال های گذشته جمع بندی کنید.
روش سه روز یکبار در سال های گذشته امتحان خود را پس داده است پس در اجرای این روش دچار شک نشوید و با تمرکز تمام این روش را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.