چک لیست خود را کوتاه نگه دارید!

چک لیست خود را کوتاه نگه دارید!

یکی از اصول مهم در برنامه ریزی روزانه داشتن چک لیست یا همان فهرست کارهاست. برای نوشتن چک لیست می‌توانید از یک کاغذ کوچک و یا از اپلیکیشن‌های موبایل استفاده کنید. یکی از بهترین برنامه‌ها برای ساخت چک لیست گوگول کیپ است که در مقالات قبلی راجع به آن صحبت کردم. اگر مقاله گوگل کیپ را مطالعه نکرده‌اید به لینک زیر مراجعه کنید:

 

گوگل کیپ (google keep)

توصیه می کنم قبل از خواب، چک لیست فردا را بنویسید تا موقع بیدار شدن از خواب دچار سردرگمی نشوید. چک لیست به شما کمک می کند که وظایفتان در طی یک روز مشخص باشد و این موضوع بازده شما را به بسیار افزایش می دهد.

یک اشتباه رایج در نوشتن چک لیست این است که آن را طولانی کنیم و کارهایی که بدون نوشتن چک لیست همیشه انجام می دهیم را هم وارد آن کنیم.

 

مثلا چک لیست زیر را با هم بررسی کنیم:

مسواک بعد از بیدار شدن
مطالعه مبحث تنفس در جانوران زیست دهم و حل ۸۳ تست‌ مربوط به آن از کتاب تست مربوطه
خوردن ناهار
حمام
مطالعه مدل کوانتومی اتم شیمی دهم و حل ۴۳ تست مربوط به آن از کتاب تست مربوطه
خوردن عصرانه
حل ۳۰ تست ریاضی از مبحث مثلثات
مطالعه درس دوم دین و زندگی دهم

این چک لیست شاید در ظاهر بزرگ باشد ولی بسیاری از موارد آن اصلا نیاز به نوشته شدن ندارد. مثلا مسواک زدن بعد از بیدار شدن یک عادت صبحگاهی است و باید از لیست حذف شود. یا خوردن ناهار و عصرانه! یا حمام رفتن چیزی نیست که فراموش شود! و باید حذف شود. جعبه لایتنر هم یک روتین روزانه است و نیازی به نوشتن آن در لیست نیست.

پس چک لیست اصلاح شده به صورت زیر خواهد شد:

مطالعه مبحث تنفس در جانوران زیست دهم و حل ۸۳ تست‌ مربوط به آن از کتاب تست مربوطه
مطالعه مدل کوانتومی اتم شیمی دهم و حل ۴۳ تست مربوط به آن از کتاب تست مربوطه
حل ۳۰ تست ریاضی از مبحث مثلثات
مطالعه درس دوم دین و زندگی دهم

یک چک لیست چهار موردی و شفاف!

چرا چک لیست نباید بلند باشد؟

دلیل آن این است که با تیک زدن کارهایی که در حقیقت کار نیستند به شما حس پیشرفت کاذب القا می شود و همین موضوع سبب می شود که کارهای مهم را به تعویق بیندازید. مثلا اگر در لیست شما ۱۲ مورد نوشته شده باشد شما با انجام ۱۰ مورد از آن ها تا پایان روز به خودتان می گویید که من ۸۰ درصد کارهای امروز را انجام داده‌ام! در صورتی که شاید از آن ۱۲ مورد فقط ۴ مورد کار اصلی شما در آن روز بوده که ۲ مورد آن را انجام نداده‌اید و در حقیقت ۵۰ درصد کارها را در آن روز به تعویق انداخته‌اید.

تعداد کارهای چک لیست روزانه چقدر باشد؟

حدودا ۳ الی ۶ کار، بهینه‌ترین حالت ممکن است. این عدد وحی منزل نیست! ولی در اکثر مواقع عدد مناسبی است؛ مثلا ممکن است شما تا ۵ عصر مدرسه باشید و بعد از استراحت، فقط یک کار مهم را بتوانید انجام دهید.

توصیه می‌کنم به مقالات زیر نیز سر بزنید:

چگونه با مدیتیشن، تمرکز خود را افزایش دهیم؟
اثر برنده، چگونه عملگرایی ما را افزایش می‌دهد؟
چگونه وسواس مطالعاتی خود را از بین ببریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.