چگونگی تست زنی برای موفقیت در کنکور سراسری

تست زنی برای موفقیت در کنکور

در کنکور سراسری داوطلبان دیگر شاهد سوالات تشریحی نخواهند بود و باید عادات مطالعاتی خود را عوض کنند و سوالات تشریحی که هر ساله برای موفقیت در امتحانات مدرسه می دانند را فراموش کنند و به صورت تستی و نکته ای و با دید بسیار دقیق و جزئی مطالب را فرا بگیرند چرا که خصوصا در سال های اخیر شاهد تست های بسیار ترکیبی و مفهومی تری نسبت به کنکور های سال های گذشته هستیم. دانش آموزان مثل سال های قبل دیگر در یک روز یک درس را امتحان نمی دهند بلکه تمامی دروس را به صورت کلی در قالب تعدادی تست ۴ گزینه ای در آزمونی برگزار می کنند که برای موفقیت باید دروس را به نحوی صحیح مطالعه کنند تا از پس آن بر بیایند.

چند نوع تست زنی داریم:

تست آموزشی: هدف از تست آموزشی همان طور که از نامش پیداست آشنایی با:

۱- مفهوم کلی درس آموخته شده

۲- آشنایی با نکات و ریزه کاری های فصل مطلب مورد نظر

۳- دید طراحان کنکور سراسری برای طرح سوال ازین فصل

۴- آشنایی با بخش های مهم هر فصل که تعداد تست بیشتری هر ساله از ان طرح می شود

۵- آشنایی با بخش هایی از فصل مربوطه که امکان طرح سوال ترکیبی با دیگر فصول را نیز دارد می باشد.

دانش آموز در تست های آموزشی زمان برایش اهمیتی ندارد و فقط هدف یادگیری است و باید راه حل های مختلف حل تست ها را بیاموزند.

برای تست های آموزشی در دروس تخصصی مثل ریاضیات فیزیک و مسائل شیمی و مبحث ژنتیک از درس زیست شناسی حل تست های متنوع در تعداد زیاد را توصیه می کنیم البته که اگر مثلا برای مبحث خازن از درس فیزیک ۱۵۰ تست آموزشی مد نظر دارند می توانند در ۳ قالب ۵۰ تایی یک شب در میان تست ها را پاسخ دهند.

نکته: توجه به این مطلب ضروی است که تست هایی که قادر به پاسخ گویی آن ها نیستید و یا از نظر خودتان بار علمی مناسبی دارد را علامت دار کنید تا در نوبه های بعدی نیز آن ها را مجددا حل کنید.

نکته: در دروس عمومی و به طور کلی دروس حفظی و مفهومی حل بیش از ۳۰ تست را توصیه نمی کنیم چرا که مطالبان یادتان است و فقط تست های خودتان را هدر داده اید بهتر است بعد از گذشت ۴۸ ساعت از مطالعه این دروس اقدام به زدن تست آموزشی کنید.

تست آزمونی: در تست های آزمونی داوطلب می بایست تعداد تست های مشخصی را در وقت مشخص شده ای پاسخ دهد و هدف بالا رفتن سرعت عمل داوطلب و کاهش بی دقتی آن ها باشد. توصیه ما برای تست های آزمونی دروس محاسباتی در نظر گرفتن ۳۰ تست و برای دروس حفظی و مفهومی ۵۰ تست است بهتر است تست های آزمونی در حد فاصل ۳ روز مانده به آزمون آزمایشی زده شود.

تست های جمع بندی: هدف از این تست ها به نوعی زدن تیر خلاص است. داوطلب بعد از تست های جمع بندی میبایست به تمامی مطالب دروس مطالعه شده واقف باشد. این تست ها به صورت مجوعه ای زده می شود و مانند کنکور سراسری کل دروس را شامل می شود. این تست ها نیز وقت مشخص دارد علاوه بر این تصحیح آزمون بعد از پاسخ گویی نیز توصیه می شود. این تست ها در دوران جمع بندی در ماه های اردیبهشت و خرداد زده می شود. تست های کنکور های سراسری ۱۰ سال گذشته منبع بسیار مناسبی برای آرمون های جمع بندی است.

نکته پایانی: مدنظر داشته باشید که در کنکور سراسری فقط و فقط سواد شما مورد ارزشیابی قرار نمی گیرد. داوطلبان بسیاری بوده اند که با معدل های عالی ۲۰ و ۱۹ توفیقی در کنکور کسب نکرده اند. چرا که هنر آزمون دادن از ویژگی های بسیار شاخص داوطلبان قدرتمند است که سرعت عمل و بی دقتی کم از ویژگی های بارز این داوطلبان است که با زدن تست های بیشمار به این ویژگی ها مصلح شده اند. به هیچ عنوان فقط به مطالعه نپردازید چرا که مطالعه بدون تست و آزمودن خود اصلا فایده ای نخواهد داشت.

از طرفی زدن تست های زیاد باعث مرور مطالب توسط داوطلبان می شود. توجه داشته باشید که تعداد تست هایی که برای دروس اختصاصی می گذارید حداقل دو برابر تعداد تست های دروس عمومی باشد.

دروسی مثل ریاضی و فیزیک شاه کلید موفقیت در آن ها فقط و فقط زدن تست های بسیار زیاد در قالب های متنوع است. توجه داشته باشید که برای تست زنی برای هر درس فقط یک منبع تست زنی انتخاب کنید چرا که منبع های تست مختلف فقط شما را سردرگم می کند. لازم به ذکر است که از تست های کنکور های سراسری غافل نشوید و فقط به تست های تالیفی نپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.