بودجه بندی آزمون های آزمایشی

نرسیدن به بودجه بندی  ؛ دغدغه همه دانش آموزان

یک سوالی که خیلی از بچه ها از ما می پرسن فرقی هم نداره ترازشون ۴۷۰۰ یا ۳هزاره یا ۶۵۰۰ یا حتی بالاتره. اینکه من به مباحث آزمون نمی رسم؛ پنجشنبه ی قبل از آزمون میشه من انگار دنیا روی سرم خراب شده.

هیچکدوم از تست ها یادم نمیاد، هیچکدوم از سوالات یادم نمیاد، اصلا انگار توی این دو هفته هیچ کاری نکردم. به خاط همینه که میان استرس می گیرن و نتیجه ی آزمونشون خراب میشه.

معیار های رسیدن به مباحث آزمون چیست؟

اولا اینکه بیاین با هم صحبت کنیم که معیارهای رسیدن به مباحث آزمون چیا هستن؟ از نظر منی که مشاورم معیار رسیدن به آزمون چیه و از نظر تویی که دانش آموزی معیارهای رسیدن به آزمون چیه؟ وقتی تو فرصت ۲ یا ۳ هفته ای که شما برای آزمون دادن دارید یکسری مباحث انتخاب شده که باید بری بخونیشون و آزمون بدی.

رسیدن به مباحث آزمون از دید یک مشاور کنکور :

از نظر من مشاور وقتی می گیم یک مبحثی رو کامل رسیدیم که تو حداقل برای اون مبحث ۵۰۰ تا تست از هر درس زده باشی. یعنی ۵۰۰ تا ریاضی، ۵۰۰ تا فیزیک، ۵۰۰ تا شیمی.

خلاصه نویسی درست و حسابی کرده باشید.

یک جزوه خیلی خوب و خوشگل که خلاصه مخصوص خودت باشه نه از جاهای دیگه برش داشته باشی، من همیشه تاکید می کنم که خلاصه نویسی ها باید مخصوص خودتون باشه.

وویس جمع بندی ضبط کرده باشید یعنی یک مبحثی با اون خلاصه نویسی که انجام دادی وویسش رو ضبط کرده باشی  و برای خودت شرح و درس بدی.

ما به این می گیم مباحث آزمون رو کامل رسیدی. پس چی شد؟ یعنی اینکه کامل تست زده باشی، حداقل یک کتاب، دوتا کتاب، یا وویسش رو ضبط کرده باشی، خلاصه ش رو نوشته باشی، تست مارکدار زده باشید و کلی کارهای دیگه.

با حجم بالای دروس کنکور چیکار کنیم ؟

خب حالا حجم درس ها خیلی زیاده. آیا می تونیم همه ی این کارها رو بکنیم و به همه ی این ها برسیم؟ مخصوصا بچه هایی که دانش آموزن و مدرسه میرن. مطمئنا نمیشه. حالا چیکار کنیم؟

تاثیر ضمیر ناخودآگاه روی تفکر ما و نرسیدن به مباحث آزمون:

بذار اول یک چیزی رو بهت بگم، یک تعریفی از ضمیر ناخودآگاه بهت بدم، ضمیر ناخودآگاه چیه؟

همون چیزیه که ما همش در حال فکر کردن بهشیم، اینکه همش داریم تو تخیلات خودمونیم. دیدید با خودتون حرف می زینید به اون میگن ضمیر ناخودآگاه.

پیشرفت تدریجی برای رسیدن به مباحث آزمون :

وقتی یکی میاد میگه که من به آزمون نمی رسم. من تست می زنم ولی مطمئنا برم سر جلسه خراب می کنم. من خوب درس نمی خونم.

مطمئنا به این دانش آموز اگر ۱۰۰ سال هم فرصت بدی این به هیچ آزمونی نمی رسه.

یعنی به هیچ مباحث آزمونی نخواهد رسید ولی اگر مثبت بری جلو و بگی که من برای بار اول تمرین می کنم که آزمون بعدی حداقل یک سوم از مباحث رو برسونم.

آزمون بعدتر بتونم یک دوم از مباحث رو برسونم.

آزمون بعدی هر چی میرم جلوتر مباحث بیشتری رو برسونم و این تمرینه.

همه ی بچه ها می خوان آزمون اولی که متحول شدن بگن که من همه ی آزمون رو می خوام برسونم و این نمیشه.

این یک پروسه ست، چرا میشه دانش آموزی که از پایه ی دهم پرفشنال اومده باشه بالا و کنکوری خونده باشه این می تونه. ولی ماهایی که، من خودم شاید سال کنکور تازه به فکر درس خوندن افتادم. کسی که از سال کنکور تازه به فکر درس خوندن میفته، کسی که تازه تازه می خواد درس خوندن رو شروع کنه این نمی تونه روز اول همه ی مباحث آزمون رو تموم کنه.

چطور به مباحث آزمون برسیم؟

این یک تمرین و ویژگیه و باید بدستش بیارید، اکتسابیه. این نیست که بگید خدا به یکی داده به یکی نداده، نه به خدا اینجوری نیست، سعی کنید این رو کسبش بکنید و با تمرین می تونید این رو انجام بدید.

چرا هرکاری میکنم به مباحث آزمون و بودجه بندی آزمون نمرسم ؟

من دو تا اصل دارم و همیشه دانش آموزای خودم هم می دونن که درس خوندن یک دانش آموز کنکوری دوتا اصل کلی داره نه جزئی. یکی کمیت مطالعه ست و یکی هم کیفیت.

کمیت مطالعه یک اصل مهم در خواندن دروس کنکور

مطمئنا دانش آموزی که میانگین توی ساعت مطالعه ش روزی ۴ ساعت درس می خونه هیچ وقت نمی تونه مباحث آزمون رو برسونه

خودمون رو گول نزنیم، دانش آموزی که روزی ۱۲ ساعت درس می خونه نمی تونه مباحث آزمون رو برسونه حالا کسی که روزی ۳-۴ ساعت درس می خونه واقعا چه انتظاری داره؟ من نمیگم نمیشه ها، کار نشد نداره ولی مطمئنا خیلی سخته. با این رقابتی که هست و با این فشردگی که توی مباحث هست مطمئنا با روزی ۳-۴ ساعت نمیشه به مباحث رسید.

کیفیت مطالعه ؛ پارامتر مهم در مطالعه دروس کنکور

کیفیت چی میگه؟ کیفیت برای هر دانش آموزی فرق داره، یکی براش تست اولویت داره، یکی خلاصه نوسی اولویت داره. یکی تست زماندارش باید بیشتر باشه، یکی تست آموزیش باید بیشتر باشه. این ها میشه کیفیت، میشه ریزه کاری های درس خوندنتون. این ها رو باید خودتون بفهمید که کدوم براتون لازم تره، کدوم ملزوم تره، کدوم بیشتر به کارتون میاد.

چطور با وجود مدرسه ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

برای بچه هایی که میرن مدرسه و همیشه از این شاکین که ما نمی رسیم به تایم درس خوندنمون. راست هم میگن خب یک سوم از زمانشون رو توی مدرسه اند. کسی که پشت کنکوره می تونه واقعا، ۷ صبح خونه ست و می تونه درس بخونه ولی داشن آموزی که مدرسه میره یک سوم از تایمش مدرسه ست و من بهشون حق میدم.

باهوش درس خواندن یعنی چی؟

اما راه حل چیه؟ بچه ها باهوش درس بخونید، سال کنکور سالیه که باید باهوش باشید، سالیه که دیگه خرخونی جواب نمیده، باید آی کیوت هم قاطیِ بازی کنی.

راه حل چیه؟ توی تعداد تست ها وسواس رو کنار بذار و اولویت بندی برای خودت قرار بده، اولیت بندی هر دانش آموز با دانش آموز دیگه فرق داره.

اولویت بندی کردن تست ها در سال کنکور :

اول این رو بگم توی تست ها لازم نیست که مثلا یک مبحثی ۱۰۰ تا تست داره نمی خواد بری هر ۱۰۰ تا تست رو بزنی. برای هر مبحثی ۶۰ تا ۷۰ تا درصد تست های اون مبحث رو بزنی کافیه. ولی می خوام تست رو کامل بزنی نه اینکه بزنی و سرسری رد بشی.

هر تستی رو می زنی تحلیلش کنی و با تست بازی کن، اینجوری می گیم که آقا با تست بازی کن.

نحوه بازی کردن با تست ها :

اگر تست ریاضی و فیزیکه عددهاش رو عوض کن و بگو چجور تست دیگه ای می تونی برای خودت درست کنی؟ اگه تو زیسته بیا با گزینه ها بازی کن و بگو اگه اینجوری میشد تست جوابش چی میشد؟ پس لازم نیست همه ی تست های یک مبحث رو بزنید.

خلاصه نویسی در درس خواندن برای کنکور :

دومین فاکتور درس خوندن خلاصه نویسیه که گفتم برای هرکسی فرق می کنه. پنجشنبه های قبل از آزمون همه تون این تجربه رو دارید که یکهو خالی می کنید و دیگه هیچی یادتون نیست. انگار تو این دو هفته هیچی درس نخوندین. اینجاست که اهمیت خلاصه نویسی ها و تست های مارکدار معلوم میشه. باید باید این خلاصه نویسی ها توی چهارشنبه و حتی پنج شنبه ها مرور بشه، نه یک بار نه دوبار بلکه چندین بار در طول هفته و در طول پروسه ی سه هفته این خلاصه نویسی که در طول درس خوندنت انجامش میدی مرورش کنی.

چطور به بودجه بندی قلمچی و گزینه ۲ برسیم؟

 متاسفانه یکجوری شده که بچه ها قلم چی، گزینه دو یا گاج رو اومدن یواش یواش جای کنکور اصلی درنظر گرفتن و براش شدیدا استرس دارن.

هدف از دادن آزمون آزمایشی چیست؟

این رو حواستون باشه که کنکور آزمایشی میدی برای اینکه تجربه کسب کنی. با این پیشفرض ذهنی آزمون بده که من میرم اونجا اشتباه کنم. من میرم اونجا که تجربه بدست بیارم که دیگه اون اشتباه رو انجام ندم.

استفاده از آزمون های غیرحضوری برای رفع مشکلات سر جلسه آزمون :

اما اگر می خواید این باگ هات زودتر بیرون بیاد که من کجاها کم کاری کردم، کجاها کم درس خوندم، بهترین راهش یک آزمون غیرحضوریه، اصلا قلم چی که خودش آزمون غیرحضوری داره.

اگر آزمون های دیگه هم هستی سعی کن آزمون های سال پیشش رو پیدا کنی و نه اینکه پنج شنبه بری از خودت آزمون بگیری ها، پنج شنبه قبل از آزمون نه، حداکثر سه شنبه از خودت آزمون غیرحضوری رو بگیر، ببین کجاها سوتی دادی و سعی کنی این ها رو رفع کنی توی اون دو روزی که فرصت داری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.