کاهش بی دقتی در آزمون های تستی و آزمون سراسری کنکور

مقاله ای برای کاهش بی دقتی در آزمون های تستی و آزمون سراسری کنکور

از عواملی که سبب افزایش بی دقتی در آزمون ها می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بسیاری از داوطلبان را دیده ایم که بعد از آزمون آزمایشی و یا کنکور خود که به امر چک کردن جواب صحیح سوالات با جواب های خود می کنند با بی دقتی هایی رو به رو می شوند که مات و مبهوت می مانند. جالب توجه است که دیده شده همان غلط ها در آزمون های بعدی نیز تکرار شده است و داوطلب راهی برای رفع این مشکل خود نکرده است. چرا که بی دقتی امری ژنتیکی یا ذاتی نیست و با کنترل کردن آن می توان به اصول صحیح آزمون دادن نزدیک شد.

اکثر داوطلبان صورت سوال را با دقت کافی نمی خوانند. داوطلب در صورت سوال باید دنبال قیدها بگردد چرا که در سال های اخیر با توجه به امر مفهومی شدن سوالات شاهد توجه بسیار زیاد طراحان کنکور برای ایجاد دام های آموزشی در سوالات بوده ایم. داوطلبان در انتهای سوالات به فعل جمله دقت زیادی کنند که مثبت است یا منفی! چرا که فعل جمله است که مشخص می کند سوال از ما چه می خواهد و در صورت اشتباه در خواندن آن هم وقت خود را از دست داده ایم و هم امتیاز منفی کسب می کنیم.

برای کاهش بی دقتی در آزمون ها داوطلبان باید گزینه ها را نیز با دقت زیادی مطالعه کنند و در صورت هر یک از گزینه ها نیز به قید ها و فعل جمله توجه کافی داشته باشند. در سوالاتی که شمارشی هستند باید دقت خود را دو چندان کنند. در سوالاتی که جواب آن بین اعداد ۱ تا ۴ است باید توجه خود را بیشتر کنید تا گزینه صحیح را وارد پاسخ برگ خود کنید.

در دروس مساحباتی مثل ریاضی و فیزیک و بخشی از مباحث درس شیمی داوطلبان باید توجه داشته باشند که فضای کمی برای پاسخ گویی به هر سوال وجود دارد.به همین دلیل لازم است در منزل و در آزمون های آزمایشی جواب سوالات خود را در فضای مربوطه بنویسند تا به این امر عادت کرده و در این ضمینه مشکلی در کنکور خود نداشته باشند.چرا که شلوغ شدن دفترچه سوالات تمرکز داوطلب را برهم می زند.

داوطلبان باید از عهده اداره وقت در سر جلسه آزمون برآیند. چرا که در صورت از دست دادن وقت با سرعت بیشتری به حل کردن سوالات می پردازند که موجب افزایش بی دقتی خواهد شد. در این راستا می توانند از تکنیک های زمان های نقصانی و تکنیک علامت دار کردن سوالات برای کاهش بی دقتی خود استفاده کنند.

بهتر است بعد از پاسخ دادن به سوالات هر درس جواب سوالات را وارد پاسخ برگ کنید. چرا که اگر بعد از هر تست بخواهید جواب سوال را در پاسخ نامه خود وارد کنید هم وقت بیشتری از دست می دهید هم دقت شما کاهش می یابد.

برای افزایش دقت در روز آزمون توصیه می شود شب قبل از آزمون خواب کافی داشته باشید و هم چنین در روز آزمون صبحانه کامل میل کنید و برای جلسه کنکور نیز از مواد قندی استفاده کنید که فاقد مواد افزودنی هستند چرا که به افت فشار دچار می شوید و عرق بر روی صورت و کف دست شما می نشیند که موجب کلافه شدن شما در سر جلسه آزمون می شود. از مواد قندی مناسب به خرما و نبات می توان اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.