۸ شاخصه اصلی برای انتخاب یک مشاور تحصیلی

۸ شاخصه اصلی که سبب موفقیت یک مشاور در هدایت تحصیلی دانش آموزان می‌شود در زیر آورده شده است.
بهترین مشاور کنکور باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد:
۱- نیاز یک دانش آموز را به خوبی بشناسد:
سال کنکور یکی از سال‌های سخت زندگی هر فرد است. به عنوان یک فرد کنکوری هر لحظه از زندگی شما با یک چالش همراه است. بهترین مشاور کنکور باید پاسخگوی نیازها و سوالات شما بوده و این نیازمند آشنایی کامل مشاور به نیازهای شماست.
۲- دوره‌های علمی و تخصصی مشاوره کنکور را سپری کرده باشد:
کنکور یک مقوله تخصصی است. جز به جز اقدامات ما برای کنکور باید دقیق بوده و برای لحظه به لحظه آن برنامه ریزی داشته باشیم. با توجه به زمان اندکی که در سال کنکور داریم غالباً نمی‌توانیم موقعیت هارا شناسایی کرده و به درستی تصمیم بگیریم. اینجاست که یک مشاور کنکور خبره که دوره‌های علمی مشاوره تحصیلی را سپری کرده و دارای تجربه کافی بوده می‌تواند مارا در این مسیر دشوار یاری نماید
۳- مشاور کنکور باید خودش فرد موفقی در زمینه کنکور باشد:
اگرچه نمی‌توان گفت که همواره یک رتبه برتر کنکور می‌تواند یک مشاور خوب نیز باشد. اما می‌توان از این پارامتر به عنوان یک پارامتر مؤثر یاد کرد. کسی که خودش رتبه برتر کنکور بوده و مسیر کنکور را با موفقیت پشت سر گذاشته و به رتبه دو یا سه رقمی رسیده است نسبت به فردی که هیچ عملکرد موفقی در زمینه کنکور نداشته است ارجحیت دارد.
۴- به عنوان یک مشاور کنکور در سال‌های گذشته موفق عمل کرده باشد:
تجربه مقوله‌ای است که هرگز نباید از آن غافل شویم. بهترین مؤسسه مشاوره کنکور آن است که در سال‌های گذشته توانسته است به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته و دانش آموزان خود را در مسیر کنکور به درستی راهنمایی کرده و به رتبه‌های دورقمی و سه رقمی رسانده باشد.
۵- برای هر دانش آموز باید استراتژی متفاوت داشته باشد:
هیچ دانش آموزی بطور ۱۰۰ درصدی شبیه دانش آموز دیگر نیست. چرا که نقاط ضعف و قوت و پایه درسی افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است. از طرفی روح و روان هر فرد نیز با دیگری متفاوت است و این مسائل به شدت در نحوه ارائه برنامه ریزی و مشاوره کنکور برای دانش آموز توسط یک مشاور تأثیر گذار است. پس شخصی بودن برنامه ریزی برای یک کنکوری از پارامترهایی است که یک مشاور باید مدنظر قرار دهد.
۶- بهترین منابع کنکور را به خوبی بشناسد و با توجه به نیاز دانش آموز به او معرفی کند:
یک دانش آموز به هیچ وجه فرصت کافی برای بررسی منابع و رصد تک تک آنها را نیز ندارد. پس یکی از مهارت‌های بهترین مشاور کنکور شناخت دقیق منابع (شامل کتاب‌های کمک آموزشی، فیلم‌های آموزشی) و ویژگی‌های آن هاست.
۷- بتواند یک دانش آموز را به لحاظ روحی و روانی پشتیبانی کند:
همانطور که گفتیم مسیر سخت کنکور با موانع زیادی همراه است و نا امیدی، دغدغه‌ها و مشکلات روحی و روانی می‌تواند در سال کنکور عملکرد درس خواندن ما را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. پس داشتن یک مشاور روانشناس خبره در کنار مشاور علمی و تخصصی که کار برنامه ریزی و افزایش بازدهی مطالعه را برای شما انجام می‌دهد قطعاً ضروریست.
۸- بهترین مشاور کنکور باید به طور مداوم و روزانه با دانش آموز در ارتباط بوده و او را پشتیبانی کند:
یکی از مهم‌ترین عواملی که نقشی غیرقابل انکار در موفقیت دانش آموز در کنکور دارد ارتباط مستمر و روزانه با مشاور خود و ارائه گزارش کار روزانه به اوست. مشاور باید هر روز در دسترس دانش آموز بوده و نیازهای او را رفع کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.