مصاحبه با رتبه ۶ هنر

با ۴ ماه مطالعه رتبه ۶ را کسب کردم

به گزارش شکوه فرهنگ، عاطفه سبز علی اوغلی نوجوان مشگین شهری که با مطالعه چهار ماهه خود در کنکور سال جاری توانست رتبه ۶ منطقه ۳ را کسب کند در گفتگو با خبرنگار مشکین رسا به تشریح وضعیت تحصیل و اهداف خود پرداخت که جزئیات در ذیل از صمع و نظرتان می گذرد.

لطفا خودتان را معرفی کنید ؟

من عاطفه سبزعلی اوغلی هستم از روستای پریخان رتبه ۶ هنر در منطقه ۳

نقطه قوتتان چه درسی بود؟ روش مطالعه تان در این درس چگونه بود؟

در دروس عمومی، دین و زندگی و ادبیات و در دروس اختصاصی خلاقیت نمایشی و خلاقیت تصویری و تجسمی .

چون دروس اختصاصی کنکور هنر بسیار وسیع و متنوع هستند بنابراین باید وقت زیادی برای آن صرف شود. همچنین چون ۳۰ درصد از کنکور هنر از منابع آزاد است باید مطالعات بیشتری در این زمینه ها شود و چون در منطقه ما هنرستان هنر وجود ندارد بنابراین داوطلبان باید در دروس عمومی خود بسیار قوی باشند.

آیا مشاور خصوصی داشتید؟

خبر من مشاور خصوصی نداشتم اما از اینترنت استفاده زیادی برای در ارتباط بودن با رتبه های برتر کنکور هنر در سال های قبل کردم.

پشتیبان شما در شهر شما چه کسی بود ؟

خانواده ام و دوستانم برای رسیدن به این هدف از من پشتیبانی کردند.

درصدهای کنکورتان را می گویید؟

چون رشته نمایشی و سینما دوست داشتم بنابراین باید در زیر گروه ۳ رتبه خوب می آوردم و برای این زیر گروه هیچ درسی مهمتر از خلاقیت نمایشی نیست.

شغل پدر و مادرتان چیست ؟

شغل پدرم آزاد و مادرم خانه دار است.

از کی کنکور برای شما جدی شد؟

من از سال دوم دبیرستان کتاب های هنر را تهیه کردم اما بعد از امتحانات نهایی سوم ریاضی تمرکز خود را بر روی رشته هنر بیشتر کردم.

برای آینده ی خود چه برنامه ای دارید؟

قاعدتاً می خواهم انسان موفقی باشم انشاالله می خواهم در رشته سینما یا بازیگری – کارگردانی ادامه بدهم.

نقش پدر و مادرتان در موفقیت شما چه بوده؟

پدر و مادرم انگیزه من برای ادامه ی رشته هنر بودند. پدرم پشتیبان من بودند وی مجبور شدند کتاب های من را از تهران تهیه کنند چون کتابهای مربوط به این رشته در شهر خودمان موجود نبودند و همچنین مادرم مشوق اصلی من برای ادامه تحصیل در این رشته بودند به طوری که هیچ وقت ناامید نمی شدند و به من نیز اجازه ناامیدی نمی دادند.

بیشتر با چه افرادی در این خصوص رقابت داشتید؟

رقابت من در سطح کشوری بود چون در منطقه ما کسی به طور متمرکز این رشته را دنبال نمی کرد.

آرزوی کودکی ؟

من تا سال دوم دبیرستان می خواستم در رشته نجوم ادامه تحصیل بدهم اما بعد از انتخاب رشته ریاضی متوجه شدم که این رشته با روحیه من سازگاری ندارد و بعد از آن به دنبال علاقه و استعداد خود رفتم، من از دوران کودکی به نقاشی و طراحی و به صورت کلی کارهای هنری علاقه بیشتری داشتم و وقتی به دوران کودکی خود رجوع می کردم می دیدم که در کارهای هنری استعداد بیشتری داشتم.

آیا در دوران دانش آموزی هم جزو دانش آموزان زرنگ کلاس بود؟

تا قبل از دوران دبیرستان همیشه شاگرد اول کلاس بودم اما چون در دوران دبیرستان تمرکز خود را بر رشته هنر قرار دادم بنابراین درس های مدرسه را در حد متوسط دنبال می کردم.

تصور عمومی از رتبه های تک رقمی کنکور این طور است که به طور کلی زندگی را تعطیل می کنند و فقط درس می خوانند. این در مورد شما چقدر صدق می کرد؟

من سال گذشته که کنکور دادم مجبور بودم رشته ریاضی را هم دنبال کنم و دیپلم این رشته را داشته باشم و هم اینکه مجبور بودم برای رشته مورد علاقه ام نیز وقت کافی بگذارم بنابراین برایم سخت بود اما این بدین معنا نبود که من زندگی را تعطیل کرده بودم. و رتبه خوبی هم بدست آوردم .به طوری که سال گذشته من رتبه ۲۵ هنر شدم اما چون از مصاحبه عملی رشته بازیگری پذیرفته نشدم مجبور بودم از بهمن ماه سال پیش شروع به درس خواندن دوباره کنم و چون ۴ ماه بیشتر فرصت نداشتم و از دیگر داوطلبان عقب افتاده بودم باید از تفریح خود برای رسیدن به هدف و نتیجه مطلوب می زدم.

البته این موضوع هم اشاره کنم که چون اعلام نتایج رشته های نیمه متمرکز در بهمن ماه بود و من اطلاع یافتم که قبول نشده ام مجبور شدم از فردای آن روز دوباره درس بخوانم و این چند ماه به معنای تنبلی من نبود و من حتی زمانی برای ناراحتی به دلیل پذیرفته شدن هم نداشتم .

تابستان گذشته این روزها را چطور گذرانده بودید و چقدر به طور روزانه و هفتگی مطالعه داشتید ؟

من در تابستان سال گذشته روزی ۵ الی ۶ ساعت مطالعه داشتم و بیشتر سعی می کردم کتاب هایی را که جزو منابع سازمان سنجش نیست اما همیشه در کنکور سوالاتی از آنها می آید را مطالعه بکنم.

قبل از شرکت در کنکور سراسری آیا فکر می کردید که چنین رتبه ای را کسب کنید؟

چون من یکبار تجربه شرکت در کنکور را داشتم و رتبه خوبی هم بدست آورده بودم و چون می دانستم همه تلاش خود را کرده ام به خودم و همچنین به هدفم ایمان داشتم.

زمانی که فهمیدی به چنین رتبه ای دست پیدا کرده ای چه حالتی داشتید؟

خب قاعتا خوشحال شدم .

آیا برنامه ریزی خاصی در درس خواندن داشتید؟ میانگین مطالعه روزانه تان چقدر بود؟

قطعا اگر برنامه ریزی نباشد با آشفتگی نمی توان به جایی رسید و مطالعه خوبی داشت. چون منابع کنکور هنر بسیار زیاد می باشد دانش آموزان باید وقت زیادی را صرف کنند و مطالعه وسیعی در زمینه های مختلف داشته باشند. من در طی این ۴ ماه ۱۲ الی ۱۴ ساعت مطالعه مفید داشتم اوایل برایم سخت بود اما هدفم برایم خیلی مهمتر از خستگی چند ماهه بود.

چقدر به شانس در موفقیت اعتقاد دارید؟ رازهای موفقیتت را در چه چیزی می دانید؟

خب شانس یک احتمال ریاضی هست اما من در موفقیت به شانس اعتقادی نداشتم و نمی توانم سختی هایی که کشیدم را پای شانس بگذارم.

داشتن هدف و پشتکار کافی. چون رشته هنر در شهر و منطقه ی ما هنوز پذیرفته نشده است بنابراین تحقیر های بسیاری نیز وجود دارد . پس هدف باید آنقدر قوی و بزرگ باشد که بتوان همه ی تحقیر ها و ملامت ها را نادیده گرفت.

میزان نقش دبیران مدرسه در کسب این رتبه را چگونه می بینید؟

خب باید من از همه معلم هایم در طول تحصیلم تشکر و قدردانی بکنم و بخصوص معلم عزیزم خانم پور حسین دبیر ادبیاتم و خانم طالبی مدیر مدرسه که همیشه باعث امیدواری و تلاش بیشتر من می شدند همچنین خانم انوری که همیشه جویای احوال من می شدند و آقای غیور به خاطر آگاهی بخشیدن به من و همچنین خانم عبداللهی که باعث انگیزه من می شدند و از خانم حبیبی نیز بسیار سپاسگذارم.

قصد دارید چه رشته ای را و در کدام دانشگاه انتخاب کنید؟

من می خواهم رشته سینما یا بازیگری– کارگردانی را در دانشگاه تهران ادامه بدهم.

به نظر خودت آیا روش درس خوندنت با بقیه دانش آموزان فرق می کرد؟

چون رشته من با دوستانم در مدرسه فرق می کرد بنابراین باید روشی مطالعه ام هم با آن فرق می کرد . اما در دروس عمومی چون مشترک بود فرق نمی کرد .

چه توصیه ای برای داوطلبان کنکور دارید؟

اگر پشتکار کافی ندارند وارد رشته هنر نشوند و همچنین داوطلبان رشته هنر باید اهل مطالعه باشند و چون همانطور که گفتم ۳۰ درصد از کنکور هنر از منابع آزاد است بنابراین داوطلبان باید به دایره المعارف ها و اینترنت رجوع کنند.

توجه داشته باشید مثلا در رشته تجربی دانش آموزان ۳ کتاب زیست دارند و می دانند که همه سوالات از آن مباحث می باشند اما این نکته در رشته هنر وجود ندارد. شما می دانید که هیچ کسی یک دایره المعارف را به طور کامل مطالعه نمی کند اما داره المعارف هستند که همیشه مورد سوال طراحان کنکور قرار می گیرد بنابراین داوطلبان باید اهل مطالعه باشند و به قول معروف یک لباس آهنی تن خود کنند تا بتوانند تحقیر ها و ملامت ها را تحمل بکنند.

من از خواهر خود که بسیار مرا تشویق می کرد و همیشه همراه من هستند تشکر می کنم همچنین از برادر عزیزم که باعث تقویت روحیه من می شدند و حمایتم می کرد سپاس گذارم . از والدینم که شرایط تحصیل در رشته هنر را برای من مهیا کردند بسیار قدردانی می کنم. از دوستانم که همیشه در کنار من بودند و باعث امیدواری من می شدند مچکرم.

سخن پایانی ؟

و آخرین حرفم این باشد که امیدوارم دید عمومی نسبت به رشته هنر و علاقمندان این رشته اندکی بهتر شود و به دیده ی تحقیر به این دانش آموزان نگاه نشود و یادمان نرود همه قرار نیست پزشک و مهندس شوند و جامعه به هنر نیز نیاز دارد و برای دانش آموزان علاقمند به این رشته توصیه می کنم که من نیز در شرایط فوق العاده ای نداشتم و همه کتاب های این رشته را نیز نداشتم اما سعی کردم از داشته های خود بهترین استفاده را بکنم و هیچ وقت به خاطر هدفم نا امید نشدم و به آن ها نیز توصیه می کنم ناامید نشوید.

وقتی کسی خواهان چیزی باشد تمام کائنات دست به دست هم می دهند تا او را به رویاهایش برسانند.

آرزوی موفقیت برای دوستداران این رشته با شرایط سخت و امکانات بسیار کم دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.