سه توصیه سرنوشت ساز در انتخاب رشته

قطعا بعد از کنکور در هیایو و فکر انتخاب رشته هستید. اگر رتبه تان آمده، حتما فکر می کنید با رتبه ای که آوردید چه انتخابی می توانید داشته باشید. اگر رتبه تان نیامده، احتمالا با خود فکر می کنید که چه خواهد شد؟ آیا آن چیزی که دلتان می خواهد اتفاق می افتد؟

 

در این روزها ممکن است صحبت های زیادی به گوشتان بخورد. افراد متخصص و غیر مختصص هر کدام نظری می دهند. سعی می کنند فقط چیزی به شما گفته باشند! این صحبت ها گاهی یاس و نا امیدی در شما بوجود خواهد آورد. یا ممکن است شما را از انتخاب رشته بترسانند. در این قسمت و قسمت بعد، روند انتخاب رشته صحیح را بررسی می کنیم. در بخش اول، سه اصل بنیادی انتخاب رشته، و در بخش دوم، پنج گناه نابخشودنی در انتخاب رشته را توضیح می دهیم. این دو بخش سرنوشت ساز ترین قسمت های سریال تا کنکور می باشد.

 

همچنین همایش انتخاب رشته ای در تهران برگزار می کنیم. که برای داوطلبان شهرستانی، وبینار آنلاین آن برگزار می شود. توصیه می کنیم حتما در این همایش یا وبینار شرکت کنید. جهت ثبت نام می توانید به سایت پتانسیل مراجعه نمایید. یا با شماره های مرکز مشاوره تماس حاصل فرمائید.

۱- به شایعات در زمان انتخاب رشته توجه نکنید

مهم ترین نکته در زمان انتخاب رشته این است که اصلا به شایعات توجه نکنید. در این ایام هر جمله ای با میگن شروع می شود! میگن قراره امسال… میگن رشته پزشکی…. لطفا به این حرف ها توجه نکنید. آنها را بشنوید ولی باور نکنید. تنها منبع معتبر سایت سازمان سنجش و دفترچه انتخاب رشته است. چند نکته مهم در رابطه با دفترچه انتخاب رشته وجوددارد:

اولین نکته این است که حتما دفترچه انتخاب رشته را کامل بخوانید. نه اینکه فقط سراغ کد رشته های آن بروید. اول دفترچه انتخاب رشته را بخوانید. شرایط دانشگاه ها و هزینه ها را بررسی کنید. تا اطلاعاتی که مرتبط با انتخاب رشته تان است، بالا ببرید و هر حرفی را باور نکنید.

 

دومین نکته این است که به آپدیت های سازمان سنجش توجه کنید. معمولا بعد از اولین دفترچه ای که سازمان سنجش می دهد، دفترچه دیگری می آید. که جدید تر است و شامل یکسری اصلاحات است. مثلا ممکن است خیلی از رشته ها حذف شوند و شما آنها را در انتخاب رشته خود وارد کرده باشید. آن وقت یکسری از انتخاب ها را از دست خواهید داد. اگر اصلاحات جدیدی آمد حتما آنها را چک کنید. تا ببنید آیا در انتخاب رشته شما تغییری ایجاد خواهد شد یا نه. هرچند سایت سازمان سنجش قابلیت اصلاح هم قرار داده است. تا اطلاعات تان را در صورت نیاز ویرایش کنید.

 

سومین نکته این است که به تغییرات مهم دفترچه نسبت به سال قبل تر هم توجه کنید. مثلا تا سال ۹۱ رشته های پردیس خودگردان همراه با مصاحبه بود. یعنی جزء رشته های نیمه متمرکز بود. اما از سال ۹۳ به بعد این رشته ها جزء رشته های متمرکز شد. مصاحبه آنها هم برداشته شد. این یک تغییر بنیادی در روند انتخاب رشته است. یا بعضی از دانشگاه ها رشته هایی را که در سال های قبل داشته اند دیگر ندارند. همین ممکن است ظرفیت ها را تغییر دهد. باید خیلی دقت کنید. مثلا تا سال قبل همه دانشگاه های علوم پزشکی تهران، پردیس داشته اند. اما امسال فقط یک دانشگاه، پردیس پزشکی و دندان پزشکی دارد. این باعث می شود ریسک انتخاب رشته بالاتر رود. باید بتوانید آن را مدیریت کنید و رشته هایی انتخاب کنید تا احتمال قبولی بالاتر رود.

 

چهارمین نکته دقت کردن به تذکرات دفترچه انتخاب رشته است. مثلا شخصی می بیند بالای دفترچه برای یکی از رشته ها نوشته اند دانشگاه تهران. با خودش می گوید خوب است دیگر. آن را انتخاب می کند و نتایج می آید و می بیند این دانشگاهی که انتخاب کرده محل تحصیل آن پردیس فومن است!

 

یا مثلا در تذکرات نوشته شده است این رشته امسال خوابگاه ندارد. اگر به آن توضیحات توجه نکنید، بعد از قبولی به آن شهر می وید و درخواست خوابگاه می دهید. آن وقت به شما می گویند این رشته امسال خوابگاه ندارد! پس به نکات و توضیحات رشته ها در دفترچه بسیار دقت کنید تا در نهایت دچار بحران نشوید. قدم اول برای یک انتخاب رشته موفق، مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته است.

۲- تحقیق کامل در رابطه با رشته های دانشگاهی

اقدام مهم دیگر، تحقیق در مورد رشته ها است. باید تحقیق کنید که رشته های مورد علاقه تان چه شرایطی دارند. آینده آن ها به چه شکل است. چه کاری و چه مهارت هایی باید برای آنها بدانید. چه سختی ها و چه لذت هایی دارند. مثلا داوطلبی می گوید: رشته پزشکی را انتخاب می کنم. اما نمی داند اگر پزشکی را انتخاب کند، چگونه باید ۷ سال درس بخوانند. در این ۷ سال چه لذت ها و سختی هایی در انتظارشان است. اصلا دیدن خون را دوست دارند؟ یا چون همه می گویند رتبه ات خوب شده پزشکی را انتخاب کن!؟

 

حتما از افراد متخصص موفق و ناموفق در رابطه با رشته ها سوال کنید. زیرا افراد ناموفق هم گاهی اوقات حرف های جالبی می زنند. از آنها بپرسید که چگونه توانسته اند به این موفقیت ها برسند. تا بدانید در این مسیر چه چالش هایی را باید تحمل کنید. از آنها بپرسید اگر باز هم به عقب برگردید دوباره همین رشته را انتخاب می کنید؟ این سوال خیلی مهمی است. می توانید از دانشجوها و استادان و از همه مهم تر کسانی که در این رشته ها کار می کننند، بپرسید. این کار از مهم ترین کارهایی است که باید انجام دهید.

۳- مسئولیت انتخاب رشته با شما است!

چند سال پیش دانش اموزی برای مشاوره انتخاب رشته به ما مراجعه کرد. درخواست داد تا برای او انتخاب رشته دانشگاه سراسری را انجام دهیم. به او گفتم انتخاب رشته دانشگاه آزاد را چه کار کردی؟ گفت: یکی از معلم هایم برایم انجام داد. فرم من را گرفت و رشته هایی را که صلاح می دانست وارد کرد. من هم همان ها را وارد سایت کردم. به او گفتم پس تو هیچ نظری در این مورد ندادی؟ گفت نه. احساس کردم او از من وارد تر است. و دیگر چیزی نگفتم. الان هم اگر امکانش هست برایم رشته های سراسری را خودتان بنویسید تا من بروم!!

 

در زمان انتخاب رشته حتما توصیه می کنم، مشاوره انتخاب رشته داشته باشید. یادتان باشد مشاوره داشتن به این معنی نیست تا مسئولیت تمام کارهایتان را گردن او بندازید! مشاوره یعنی از دیگران مشورت گرفتن. یک مشاوره کنکور و مشاوره تحصیلی در زمینه انتخاب رشته، تخصص بیشتری نسبت به بقیه دارد . بهتر می تواند شما را راهنماییی کند. اما به این معنی نیست که مشاور قرار است به جای شما تصمیم بگیرد.

 

شما باید از همه نظرات را بپرسید. بعد می توانید از یک مشاور تحصیلی و مشاور کنکور استفاده کنید. در نهایت شما باید همه نظرات را جمع بندی کنید و انتخاب رشته را انجام دهید. این که فکر کنید از پدرتان بپرسید چه رشته هایی انتخاب کنید و همان ها را بزنید، اشتباه است. ممکن است به دانشگاه بروید و پنج سال دیگر برگردید و همه تقصیرها را گردن پدرتان بیاندازید. یادتان باشد که مسوولیت انتخاب رشته به عهده شما است. فقط و فقط شما باید در زمینه انتخاب رشته تصمیم نهایی تان را بگیرید. پس تحت هیچ گونه اجباری تصمیم نگیرید.

 

با خانواده، مشاور، معلم ها و متخصصان آن حوزه هم صحبت کنید. آنوقت همه نظرات را کنار هم بگذارید و جمع بندی کنید. باز هم توصیه می کنیم که از مشاور حرفه ای و مشاور تحصیلی و مشاور کنکوری که شما قبول دارید، حتما کمک بگیرید. می توانید مشاوران پتانسیل یا مشاوران دیگری کمک بگیرید. در این مورد سرنوشت ساز حتما از مشاوره انتخاب رشته استفاده کنید.

همایش انتخاب رشته:

همایش انتخاب رشته هم به صورت حضوری برای تهرانی ها و هم غیر حضوری و به صورت وبینار برای داوطلبان شهرستانی برگزار می گردد. در این همایش سه موضوع بسیار مهم را بررسی می کنیم. اینکه چه رشته هایی در آینده پولسازتر خواهند بود و جامعه به آنها بیشتر نیاز دارد. اینکه روند چه رشته هایی بهتر است و توصیه می شود از چه رشته هایی در انتخاب رشته خود انتخاب کنید.

 

همچنین بررسی می کنیم که چه رشته هایی با تیپ شخصیتی و راونشناختی شما سازگارترند. اگر رشته ای که با تیپ شخصتی تان سازگار نباشد را انتخاب کنید، باید در آن رشته تلاش بیشتری کنید. با تلاش بیشتر ممکن است احتمال موفقیت تان خیلی بالاتر رود. پس مشخص می کنیم تیپ شصخیتی تان چگونه است. از ابزار های کمک کننده شناسایی تیپ شخصیتی تان هم استفاده می کنیم. با شناخت تیپ شخصیتی خود انتخاب رشته بهتری را می توانید انجام دهید.

 

در این همایش بخشی از مهم ترین قواعد و قوانین انتخاب رشته هم بررسی می شود. برای ثبت می توانید در سایت پتانسیل نام نویسی کنید. یا با شماره های مرکز مشاوره تماس حاصل فرمایید. حتما توصیه می کنیم قبل از هر تصمیمی در رابطه با انتخاب رشته، در این همایش شرکت کنید. در بخش بعدی پنج گناه نابخشودنی انتخاب رشته رابررسی می کنیم که از این قسمت مهم تر خواهد بود. حتما قسمت بعدی را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.