جداول رشته‌ها و مواد امتحانی آزمون ورودی دوره‌های دکتری (Ph.D) در سال ۹۷

 

  جداول رشته‌ها و مواد امتحانی آزمون ورودی دوره‌های دکتری (Ph.D) در سال ۱۳۹۷

 

بدین وسیله به اطلاع کلیه متقاضیان ثبت‌نام و شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) می رساند که پذیرش دانشجو در سال ۱۳۹۷ بر اساس قانون "سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی" مصوب ۱۸/۱۲/۹۴ مجلس محترم شورای اسلامی و همچنین آیین‌نامه اجرایی مربوط و مصوبات "شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی" به شرح ذیل انجام خواهد شد؛ لذا ضرورت دارد که تمام متقاضیان ورود به دوره دکتری در کلیه رشته های مصوب دفتر گسترش آموزش عالی، اعم از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی، در آزمون ورودی دوره های دکتری (Ph.D) شرکت نمایند. لازم به ذکر است که پذیرش بر اساس قانون مذکور و مطابق این اطلاعیه و شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای پذیرش آزمون مذکور (که در زمان ثبت‌نام از سوی این سازمان منتشر می¬شود)، صورت خواهد گرفت.
بر اساس قانون فوق، سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته، بر حسب هر یک از شیوه¬های «آموزشی ـ پژوهشی» و «پژوهش محور» به شرح زیر انجام می¬شود:
الف ـ دکتری آموزشی ـ پژوهشی: سنجش و پذیرش برای ورود به دوره دکتری ناپیوسته آموزشی ـ پژوهشی، بر اساس معیارهای زیر صورت می¬گیرد:
۱ـ آزمون متمرکز (۵۰ درصد)
۲ـ سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (۲۰ درصد)
۳ـ مصاحبه علمی و سنجش عملی (۳۰ درصد)
ب ـ دکتری پژوهش محور: سنجش و پذیرش برای دوره دکتری ناپیوسته پژوهش محور، بر اساس معیارهای زیر صورت می¬گیرد:
۱ـ آزمون¬ متمرکز (۳۰ درصد)
۲ـ سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (۲۰ درصد)
۳ـ مصاحبه علمی و بخش عملی (۳۰ درصد)
۴ـ تهیه طرح¬واره (۲۰ درصد)
اجرای مرحله اول (آزمون متمرکز) از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه علمی و … از سوی دانشگاه¬ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام خواهد شد.
بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، مواد آزمون متمرکز دکتری (Ph.D) سال ۱۳۹۷ به شرح زیر خواهد بود:
الف) آزمون زبان با ضریب (۱)
ب) آزمون استعداد تحصیلی با ضریب (۱)
ج) آزمون دروس تخصصی در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد با ضریب (۴)
سنجش و پذیرش برای کلیه دوره¬ها شامل: روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پژوهش محور، پردیس¬های خودگردان، پیام‌نور، بورس اعزام به خارج، مؤسسات غیر انتفاعی، دانشگاه آزاد اسلامی و …. بر اساس قانون فوق صورت خواهد گرفت؛ لذا کلیه متقاضیان ورود به دوره دکتری (Ph.D) و همچنین دستیاری دامپزشکی سال ۱۳۹۷ لازم است در این آزمون ثبت‌نام و شرکت نمایند. 
سایر شرایط و ضوابط
۱ـ تمام دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری حرفه ای می توانند در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی، در آزمون ورودی شرکت نمایند.
۲ـ دارندگان مدرک معادل دوره کارشناسی‌ارشد، در صورتی که مشمول آیین نامه شماره ۷۷۶۳۳/۲ مورخ ۲۸/۵/۹۲ که از سوی معاون آموزشی وزارت متبوع ابلاغ شده است باشند، می¬توانند در این آزمون شرکت نمایند.
۳ـ مؤسسات برای پذیرش دانشجو در مهرماه از داوطلبانی می¬توانند پذیرش به عمل آورند که حداکثر تا سی و یکم شهریورماه همان سال (سال ۱۳۹۷) فارغ‌التحصیل شوند. تاریخ فارغ‌التحصیلی برای داوطلبانی که شروع تحصیل آنان در صورت وجود ظرفیت نیمسال دوم است، سی‌ام بهمن ماه همان سال (سال ۱۳۹۷) خواهد بود.
۴ـ پذیرفته شدگان قطعی (نهایی) روزانه سال ۱۳۹۶، چه در دانشگاه محل قبولی ثبت‌نام کرده و چه ثبت‌نام نکرده باشند، اجازه شرکت در آزمون سال ۱۳۹۷ را ندارند و یک سال محروم از آزمون هستند.
۵ـ پذیرفته‌شدگان دروه بورس اعزم به خارج، در صورتی که روند پذیرش آنها تا زمان ثبت‌نام آزمون در سازمان امور دانشجویان تکمیل نشده و در داخل نیز در دوره‌های روزانه پذیرفته نشده باشند، اجازه شرکت در آزمون دکتری سال ۱۳۹۷ را دارند.
۶ـ سایر شرایط و ضوابط، در دفترچه راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز سال ۱۳۹۷ درج خواهد شد.
لازم به یادآوری است که جداول رشته‌ها و مواد آزمون ورودی دوره‌های دکتری (Ph.D) سال ۱۳۹۷، همراه اصل این اطلاعیه در سایت سازمان سنجش درج شده است.

 

جهت دریافت مشاوره کنکور با ما تماس بگیرید ۰۹۱۲۸۳۷۵۷۴۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.